Cumartesi, Ekim 1, 2022
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIHakemlere Ödenen Ücretlerde Vergilendirme

Hakemlere Ödenen Ücretlerde Vergilendirme

Basketbol veya voleybol spor dallarının en üst liglerinde görev alanlar hariç olmak üzere amatör spor yarışmalarını yöneten hakemlere ödenen ücretler gelir vergisinden istisna edilmiştir.
Buna göre; Basketbol ve voleybol spor dallarının en üst ligleri hariç amatör spor yarışmalarını yöneten hakemlerin bu görevleri dolayısıyla aldıkları ücretlere yönelik gelir vergisi istisnası aynen korunmuştur.
Profesyonel spor yarışmalarını yöneten spor hakemleri ile basketbol ve voleybol spor dallarının en üst liglerindeki yarışmaları yöneten spor hakemlerinin aldıkları ücretler 01.01.2020 tarihinden itibaren istisna kapsamından çıkarılmıştır.
Bu hakemlere bu faaliyetleri nedeniyle yapılan ödemeler ücret hükümlerine göre vergilendirilecektir. İstisna kapsamına girmeyen spor hakemlerine yapılan ödemeler üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılacaktır.
Profesyonel spor yarışmaları ile basketbol ve voleybol spor dallarının en üst liglerindeki yarışmaları yöneten spor hakemlerince elde edilen ücret gelirleri toplamının, gelir vergisi tarifesinin dördüncü diliminde yer alan tutarı 2020 yılı için 600.000 TL aşması halinde bu ödemeler yıllık gelir vergisi beyannamesiyle de beyan edilecektir. Yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisinden tevkif suretiyle ödenen gelir vergisi mahsup edilebilecektir.
Basketbol ve voleybol spor dallarının en üst ligleri hariç amatör spor yarışmalarını yöneten hakemlere ödenen ücretler istisna kapsamında olduğundan, bu ücret ödemelerinden gelir vergisi kesintisi yapılmayacak ve bu ücret gelirleri için yıllık beyanname verilmeyecektir.
Diğer gelirler nedeniyle beyanname verilmesi halinde de istisna kapsamındaki ücret gelirleri beyannameye dâhil edilmeyecektir.

Erol Altunoğlu
Erol Altunoğlu
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar