Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaEMEKHarb-İşçileri, Yeni Bir Tarihsel Sürecin Başlangıcına İşaret Ettiler

Harb-İşçileri, Yeni Bir Tarihsel Sürecin Başlangıcına İşaret Ettiler

Harb-İş Sendikası üyesi işçiler İstanbul Kartal’da sloganların hiç susmadığı kitlesel eylemde yeni bir tarihsel sürecin başlangıcına işaret ettiler.

Yüksel Fırat/Kartal

Türk Harb-İş üyesi şube yöneticilerinin 8 Ocak’ta ek zam talebiyle Ankara’ya yürüyüşünün ardından 15 Ocak’ta iş yerini geç terk etmeme, 17 Ocak’ta yemek yememe eyleminin ardından bugün kent meydanlarında ve Kartal Meydanında kitlesel coşkulu eylemi ile 24 Ocak’ta‘ Büyük Ankara Mitingi’ne hazır olduğunun mesajını da verdi.

Bu kararların son 30 yıllık süreçte Harb-İş Sendikası’nın aldığı en önemli kararlardan bir olduğunu belirtti Yalçınkaya, İstanbul’un işçi hareketinin lokomotifi olduğuna ve şubelerinin bu sürece özel katkısına da vurgu yaptı.

Kartal’da yapılan eylemde işçiler ek zam taleplerini bir kez daha sloganlarla dile getirdiler.
Türk Harb-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Murat Yalçınkaya, basın açıklaması öncesi işçilere seslenerek, “Bugün burada bir tarih yazıyorsunuz” dedi.

Murat Yalçınkaya, “Ülkemizde yaşanan ve derinleşen ekonomik krizden kaynaklı olarak kira gıda akaryakıt ve diğer hizmetlerde öngörülemeyen artışlardan dolayı alım gücümüzün hızla düştü” dedi.

Yalçınkaya ekonomiye yaptıkları katkıya dikkat çekerek, “Askeri fabrikalarda çalışan tecrübeli nitelikli bir iş gücü olarak savunma sanayine ciddi katkımız vardır. Ülke ekonomisine ciddi katkımız vardır. Ancak ürettiklerimiz karşılığını alamıyoruz geçinemiyoruz. Bizlerle ayı işi yapan özel sektör çalışanları bizim iki katımız maaş alıyor. Bizler hakkımızı istiyoruz Sadaka istemiyoruz. Hakkımızı istiyoruz.” dedi.

Yalçınkaya, “Maaşlarımız sade düşük olması yetmiyor. Bir de gelir vergisi adaletsizliği
var. Alın terinde vergi alınır mı? Vergiyi alacaksınız Ticaret yapanın kazancından alın vergiyi. Alacaksanız rantçının rantından alın vergiyi. Alacaksanız zenginin servetinden alın. Gecesini gündüzüne katan yaz kış demeden çalışarak emeği karşı aldığı ücretle ailesini geçirmeye çalışanın ücretinden bu kadar adaletsiz vergi alınmaz” tepkisini dile getirdi.

İşçilerin artık bu sektörde çalışmak istemediğini ve ek işler yapmak zorunda kaldığını belirten Yalçınkaya, “Tersaneler boşalıyor. Dikim Evleri boşalıyor. Askeri fabrikalar boşalıyor. Neden? Birçok arkadaşımızı emekli ettik ama birçoğu da gönülsüz bir şekilde ayrılmak zorunda kaldı. Çünkü ailesini geçirmekle mükellef aldıkları ücret ancak ayın ortasını getirebiliyor. Çalışan arkadaşlarımız aldıkları ücret yetmediğinden dolayı ek iş yapmak zorunda kalıyor.” dedi.

Daha sonra basını bildirisin okuyan Türk Harb-İş İstanbul Şubesi Başkanı Murat Yalçınkaya, “Uzun bir süredir temsil ettiğimiz arkadaşlarımızın içinde bulunduğu ekonomik durumu her yerde dile getiriyor herkese derdimizi anlatmaya çalışıyoruz.

26 binden fazla üyemizin aldıkları ücretleri günümüz Türkiye koşullarını göz önünde bulundurduğumuzda ücretlerin çok düşük kaldığını ve hatta artık hayat pahalılığı karşısında yaşanmayacak bir durum ortaya çıkardığını aktararak özlük haklarında iyileştirme yapılmasını talep ettik.

Hatta tabiri caizse bıçağın kemiği parçaladığını arkadaşlarımızın en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz noktaya geldiğini sürekli artan ev kiralarının durmadan zamlanan rafların ve önüne geçilemeyen akaryakıt fiyatlarının karşısında ezildiğini ifade ettik.
Ayrıca ağır yaşam koşullarına karşı koyabilmek için mesai bitiminde merdiven altı tekstil atölyelerinde terzilik yaptığını çeşitli restoranlarda motokurye ve düğün salonlarında garson olarak ek iş yaptıklarının altını çizerek belirttik.
Kamu toplu iş sözleşmelerinin yürürlük tarihindeki farklılık nedeniyle yürürlüğü ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmeleri ile mart ayında başlayan toplu iş sözleşmeleri arasında oluşan ücret farkının da bir başka hak kaybına ve adaletsizliğe neden olduğunu bu durumda kamu işçileri arasında bir ayrıma sebebiyet verdiğini hatta yaşanan sürecin hiç istemediğimiz bir şekilde iş barışını olumsuz etkileyeceğini ifade ettik.
Yıllardır üzerine basa basa ifade ettiğimiz gelir vergisindeki adaletsizliğin giderilmesi için çalınacak hangi kapı varsa çaldık söylenecek ne söz varsa söyledik” dedi ve mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı