Cuma, Aralık 1, 2023
Ana SayfaGÜNCELHatay'dan Ankara'ya "Özgürlük Yürüyüşü" başladı

Hatay’dan Ankara’ya “Özgürlük Yürüyüşü” başladı

Türkiye İşçi Partisi, tutuklu milletvekili Can Atalay için Hatay’dan Ankara’ya “Özgürlük Yürüyüşü” başlattı.TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Hatay Milletvekilimiz Can Atalay başta olmak üzere tüm Gezi tutsaklarına; bu ülkenin kadınlarına, gençlerine, emekçilerine, taşına, toprağına, suyuna, doğasına özgürlük için yürüyorum. Ben yürüdükçe biz kalabalıklaşacağız, onlar yalnızlaşacak. Kardeşim, nerede olursan ol, sen de yürü karanlığın üstüne. Cesaretle yürüdükçe kavuşacağız özgürlüğümüze!” diyerek yürüyüşün başladığını duyurdu.

YÜRÜYÜŞE EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ DE KATILDI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) 14 Mayıs seçimlerinde Hatay Milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay için Hatay’dan Ankara’ya “Özgürlük Yürüyüşü”ne; Emek Partisi (EMEP) İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, Genel Başkan Yardımcısı Sedat Başkavak, Hatay İl ve İlçe Başkanları ile Adana ve Mersin İl Örgütlerinden oluşan EMEP heyeti,  SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Yeşil Sol Parti milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Ali Bozan ile Hatay İl Örgütü, EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, TÖP Hatay İl Örgütü, CHP milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Servet Mullaoğlu ve Okan Konuralp, Devrimci İşçi Partisi, Halkevleri ve Kaldıraç da yer aldı.

TİP, Can Atalay’ın tahliye edilmemesi halinde 1 Ekim’de Ankara’ya yürüyüş düzenleyeceklerini duyurmuştu. Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin 28 Eylül’de, Gezi davasında Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis ile Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’ya verilen 18’er yıl hapis cezalarını onamasının ardından “Özgürlük Yürüyüşü” bugün başladı.

GÜNLÜK 3O KM YOL YÜRÜNECEK

Günlük 30 kilometre yürünecek “Özgürlük Yürüyüşü”, Defne’deki Asi Yaşam Merkezi Sosyal Alanı’nda saat 9.00’da basın toplantısının ardından başladı. Basın toplantısının ardından TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, TİP Milletvekili Ahmet Şık, Can Atalay’ın annesi Şükran Atalay, babası Mustafa Atalay, amcası Abdurrahman Atalay ile aile üyeleri ve yürüyüşçüler Antakya’da bulunan Hatay Meclis Binası önünden Samandağ’a yürüdü.

İkinci gün Samandağ’dan sürecek olan yürüyüşün durağı Arsuz Kale Köyü olacak. Üçüncü günün durağı ise Arsuz Gökmeydan. Dördüncü gün Gökmeydan’dan İskenderun’a devam edecek yürüyüş, sonraki günlerde Osmaniye, Adana, Konya’da devam edip Ankara’da son bulacak.

ERKAN BAŞ: GEZİ DÜNYAYA ÖRNEK OLMUŞ KÖKLÜ BİR DİRENİŞİN ADIDIR

Asi Yaşam Merkezi Sosyal Alanı önünde konuşan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, yürüyüşü “tarihi” olarak nitelendirerek, “Yürüyüşümüzü Hatay’dan başlatıyoruz çünkü burası on binlerce yurttaşımızın iradesinin gasp edildiği bir kent. Depremde on binlerce insanımızı kaybettiğimiz bir kentteyiz. Yürüyüşümüzü Hatay’dan başlatıyoruz çünkü Gezi, bir davanın konusu olacaksa, önce Ali İsmail’in, Abdocan’ın, Ahmet Atakan’ın hesabının sorulması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Yargıtay’ın Gezi davasındaki cezaları onamasına tepki gösteren Baş, şunları söyledi: “Gezi direnişi dünyanın en barışçıl, en insani ve en haklı itirazlarından bir tanesi. Bu ülkede milyonlarca insanın parçası olmaktan onur duyduğu bir isyanı, direnişi suçlu ilan etmeye kalkmak milyonlarca yurttaşımıza hakaret etmektir. Kararı verenler ülke tarihine kara leke olarak geçecek. Gezi bir itiraz hareketidir. Gezi, Türkiye’nin yüz akı olan, dünyaya örnek olmuş köklü bir direnişin adıdır.”

CAN ATALAY: BU HUKUKSUZLUĞA HERKESİN İTİRAZ ETMESİNİ BEKLİYORUZ

Tarihi Hatay Meclis Binası önünde yapılan açıklamada Can Atalay’ın babası Mustafa Atalay, oğlunun mesajını paylaştı: “Bizimle ilgili delil olmamasının ötesinde şiddet iddiası da yok. Herhangi bir şiddet eylemi ile aramızda bağlantı dahi kurulamıyor. Adaletsizlik sadece devleti değil, toplumu çürütür. Dünyaya bu pencereden bakmak zorunda değiliz ama bu hukuksuzluğa herkesin itiraz etmesini bekliyoruz.”

BABA MUSTAFA ATALAY: YARGIYI RAHAT BIRAKSINLAR

Gezi davası için “Bir tiyatro oyunu” diyen Mustafa Atalay, konuşmasında şunları kaydetti: “Şiddet diyorlar, şiddet yok. Kaybettiğimiz çocukların faili diyorlar, delil yok. FETÖ polislerinin, savcılarının meydana getirdiği dosya… İki defa beraat ediliyor, üçüncü yargılamada ceza veriliyor. Adalet Bakanı’na sesleniyorum: Sen hukuk adamıysan hukukçu gibi davran. Devlet adamıysan devlet adamı gibi davran. Muktedirler tüm siyasi davalardan ellerini çeksinler. Yargıyı rahat bıraksınlar. Yargıtay üyelerine de cezayı veren hakimlere de sesleniyorum: Bu kararları verdikten sonra aynaya bakabilecekler mi? Yarın bir gün çocuğu ya da torunu bu davada dedem varmış, babam varmış deyince yüzü kızarmayacak mı? Erkan kardeşime yürüyüşünde başarılar diliyorum.”

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı