Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaGÜNCELHayvan Dostu Şehir

Hayvan Dostu Şehir

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Karacabey’in hayvan dostu şehir olduğuna  vurgu yaparak, “Bilindiği üzere Karacabey’i, ‘hayvan dostu şehir nitelendiriyoruz. Ünü dünyaya yayılan Eskikaraağaç Avrupa Leylek köyümüz var.

Hayvanları Koruma Günü’nde Karacabey Harası’na çok özel ziyaret

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle önceki gün Özel Eğitim Merkezi öğrencileri ile birlikte Karacabey Harası’na ziyaret gerçekleştirdi. Gerçekleşen ziyaret TİGEM işletmesi içerisindeki atlar ve kangal köpeklerinin olduğu bölümler, katılan öğrencilerin yoğun ilgisini çekti.

Burada bir açıklama yapan Başkan Özkan, “Şu anda içinde bulunduğumuz alan 83 bin dönüm. Nilüfer Hatun’a Orhangazi tarafından hediye edilmiş bir alandır. Burada tarımsal faaliyetler yapılıyor ve dünyaca ünlü yarış atları yetiştiriliyor, büyük başarılara imza atıyorlar. Bunun yanında, akbaş ve kangal köpeklerimiz var. Bunlar hayvancılık faaliyetleri gösteren vatandaşlar tarafından ve hayvanseverler tarafından tercih ediliyor. Bunun yanında Karacabey hayvan barınağımız var. PAKO çatısı altında, dernekler aracılığıyla faaliyet gösteren bir hayvan barınağı var. Yeniköy tarafında Ovakorusu Ayı Barınağı var. Ve yine ilçemiz sınırlarında Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi var ki burada çeşitli yaban hayvanları tedavi edilip doğaya geri bırakılıyor. TJK Pansiyon Harası içerisinde At Hastanesi kuruldu yine Karacabey’de. Tüm bunların yanında Longoz Ormanlarımız var. 300 çeşit kuş türünün evi olan bu özel alan sınırlarımız içerinde. Bu anlamda çok şanslı bir coğrafyada yaşıyoruz. Hayvan sevgisini her anlamda görebileceğimiz, yaşayabileceğimiz alanlar var” dedi.

‘Hayvan dostu şehir’ 

Başkan Özkan konuşmasında, Karacabey’in hayvan dostu şehir olduğuna da vurgu yaparak, “Bilindiği üzere Karacabey’i, ‘hayvan dostu şehir nitelendiriyoruz. Ünü dünyaya yayılan Eskikaraağaç Avrupa Leylek köyümüz var. Avrupa Leylek Köyleri Birliğine üyeyiz. Göç zamanı binlerce leyleği burada misafir ediyoruz. Yine Eskikarağaç’ta Adem Amca ve Yaren Leylek hikayemiz var. 12 yıldır bu dostluk hikayesini tüm dünya izliyor. Prag’ta uluslararası film festivalinde onların hikayesi birinci oldu. Yunanistan’da gölge oyunu olarak oynatıldı. Almanya’da ders kitaplarına konu oldu, devlet televizyonlarında yer aldı. Şimdi de belediyemiz yarenleylek.com üzerinden yuvalarını 7-24 canlı izletiyor” dedi.

Hara ve Karacabey hakkında çeşitli bilgiler veren Belediye Başkanı Ali Özkan, ardından özel eğitim sınıfı öğrencileri, öğretmenleri ve TİGEM ekipleriyle birlikte atların ve kangal köpeklerinin yetiştirildiği alanları ziyaret etti. 

Gerçekleşen ziyarette öğrenciler atlara yakından bakmanın ve hatta dokunmanın mutluluğunu yaşarken, köpekler de birçoğunun özel ilgi alanı oldu.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı