Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaEMEKİBB CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “İBB Çalışmaları” konulu söyleşi için Kartal...

İBB CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “İBB Çalışmaları” konulu söyleşi için Kartal Emekli – Sen’nin Konuğu Oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “İBB Çalışmaları” konulu söyleşi için Kartal Emekli – Sen konuğu olduğu etkinliğe yoğun ilgi vardı. Salona sığmayan katılımcılar etkinliği ayakta izlediler.

Kolaylaştırıcılığını eğitimci Turgut Ünlü’nün yaptığı söyleşide Tarık Balyalı, süreç ve gelişmeler üzerine yaptığı özet anlatımın ardından sorulan soruları cevapladı.

Tarık Balyalı; “310 üyeli bir meclisten bahsediyoruz. 180 üye Ak Parti ve MHP’nin. 130 üye CHP ve İYİ Parti’nin. İYİ Parti ve MHP ayrıldılar ve kendi gruplarını kurdular. Geçen dönem iki partili bir meclis varken bu dönem 4 partili bir meclis var. Ak Parti çoğunluğuna dayanarak mecliste 1. ve 2. Başkan Vekilliklerini ve encümen üyeliklerinin tamamını kendinden seçti. Komisyon sayıları da Ak Parti tarafından 9’dan 8’e düşürüldü. Komisyonlarda 5 Ak Partili ve 3 CHP ya da İYİ Partili üye var. Dolayısıyla komisyon başkanlıkları da Ak Parti’dedir. Ama buna rağmen işler yürüyor mu? Yürüyor. Çünkü Belediye Kanunu güçlü başkan zayıf meclis üzerine kurulmuştur. Belediye başkanı yetkileri meclisi yetkilerinden kat kat daha fazladır. Belediye meclisinin belli konularda yetkileri vardı. Ama idare belediye başkanındadır ve yetki belediye başkanındadır.

Balyalı,  sorulan bir soru üzerine; “ Boğazlarla ilgili İstanbul’a resmi olmasa da fiili bir kayyum atanmış oluyor. Çünkü Büyükşehir Belediyesinin bütün yetkileri elinde alınmış oluyor. Bir gölge belediye kurmaya çalışıyorlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığını bir gölge belediye gibi hareket ettirmeye çalışıyorlar.

CHP Kartal İlçe Örgütü Sekreteri Süleyman Ülger; “Belediye başkanlıklarının bizde olduğu belediyelerde belediye ve ilçe örgütlerimizin görüşü alınarak bu bölgelerdeki Büyükşehir Belediyesi kurumlarının daha sağlıklı dönüşümünü sağlayacak bir tartışma sürdürülmekte midir? İlçelerdeki Büyükşehir Belediyesi kurumlarına liyakat esası üzerinden o ilçedeki kişilerden kadro alınması daha uygun olmaz mı?” diye sordu.

Balyalı “Her kademede görev yapacak liyakatlı arkadaşlarımız var. Ama bu iktidar sadece CHP iktidarı değil bir ittifak var ortada. Bir de başkanımızın hedefi 16 milyon insana ulaşmaktır” diye cevapladı.

Yüksek Mimar Oğuz Aykan, sorduğu sorularda  Kent kültürü sorununu, E 5 üstü kent silueti,  deprem laboratuvarları,  deprem etüt merkezleri kurulması, tarihi yapı mirasına sahip çıkmak  sorunlarını öne çıkardı.

Balyalı “Kadıköy, Avcılar ve Pendik belediye binaları hasar aldı ve boşaltılıyor” bilgisini verdikten sonra “Bu ay içerinde bir deprem çalıştayı yapılacak”dedi.

Maltepe Emekli – Sen İlçe Sekreteri Aysel Lüle emeklilere ilişkin sorunları öne çıkardı. Aynı bağlamda Kartal Emekli – Sen adına Süleyman Şahin “Emekli ve Yaşlılar ile ilgili Sosyal Tesis” projesini Balyal’ya taktim etti.

Şahin, aynı zamanda Karlıktepe Mahallesindeki Topçamlar olarak adlandırılan yerin, deprem toplanma alanına dönüştürülmesi önerisini sundu.

Kemal İkisivri Maltepe ve Ataşehir Belediyelerinde yaşanan işten atmalara dikkat çekti.

Sahil ve hastanelerde buluna Beltur da çayın 2,5-3 liraya satılması da gündeme gelen sorunlardan oldu.

Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması bir başka sorun olarak gündeme geldi.

Etkinliğe; Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Aysel Yücel, Avukat Celal Ülgen, CHP Kartal İlçe Örgütü Sekreteri Süleyman Ülger, CHP Kartal İlçe Örgütü Yöneticisi Veli Gürbüz, Yüksek Mimar Oğuz Aykan, CHP Uğurmumcu Mahallesi Birim Başkanı Ali Çetinkaya, Maltepe Emekli – Sen İlçe Sekreteri Aysel Lüle, Genel- -İş Sendikası eski yönetici Kemal İkisivri, Kartal Emekli – Sen Şube Başkanı Ali Söğüt, Yunus Kentsel Dönüşüm Platformu Başkanı ve Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Öztop başta olmak üzere birçok kişi katıldı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı