Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaGÜNCELİçişleri Bakanlığı'ndan Bolu Belediyesi'nin ayrımcı kararına soruşturma

İçişleri Bakanlığı’ndan Bolu Belediyesi’nin ayrımcı kararına soruşturma

İçişleri Bakanlığı’ndan Bolu Belediyesi’nin ayrımcı kararına soruşturma
İçişleri Bakanlığı, Bolu Belediye Meclisinin mültecilere yönelik fahiş nikah ve su ücretleri belirlediği karara ilişkin soruşturma başlattı.
İçişleri Bakanlığı, Bolu Belediye Meclisinin yabancılara uygulanacak nikah ve su ücretlerine yönelik kararına ilişkin soruşturma başlattı.
Soruşturma kapsamında Anayasa’nın 10’uncu maddesinde yer alan “kanun önünde eşitlik” ilkesi, 6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nun 3’üncü ve 5’inci maddelerinde belirlenen “eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı”, Türk Ceza Kanunu’nun 122’nci maddesinde düzenlenen “nefret ve ayırımcılık” ile 216’ncı maddesinde belirlenen “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve 257’nci maddesindeki “görevi kötüye kullanma” suçları başta olmak üzere ceza hukuku açısından değerlendirmeler yapılacak.
AA’nın İçişleri Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgiye göre, soruşturma sonucunda elde edilecek hukuki değerlendirmeler, adli makamlar, ilgili kurum ve kuruluşlar ile kamuoyuyla paylaşılacak.
Ne olmuştu?
Mülteci düşmanı söylemlerle tepki çeken Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yabancılardan alınacak ücretlere dair fahiş artış önerileri 22 Kasım’da kabul edilmişti. Karara göre Bolu’da mülteciler, yabancı uyruklular yabancılarla evlenirken 100 bin lira nikah ücreti ödeyecek.
Yabancıların su bedelleri ise dolar üzerinden hesaplanacak, metreküpü 2,5 dolar olacak. Karar uygulanırsa, yabancılara su fiyatı normal tarifeden (karar alınırkenki dolar kuruna göre) 11 kat, nikah ücreti ise 166 kat fazla olacak.
Mültecilere yönelik ayrımcılık
Özcan, daha önce de Bolu’da yaşayan mültecilerin kenti terk etmesi için su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını açıklamıştı.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Özcan’ın, yabancı uyrukluların faydalandığı bazı belediye hizmetlerine zam yapılacağına yönelik görüşlerinin kendisini bağladığını belirterek, “Su gibi temel bir yaşam hakkının bırakınız engellenmesi, bu konunun tartışmaya açılması dahi, parti politikalarımız ile taban tabana zıttır” demişti.
Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Özcan hakkında “görevi kötüye kullanma” ile “nefret ve ayrımcılık” suçlarından soruşturma başlatmıştı.
Özcan geçtiğimiz günlerde de kentteki yabancı uyrukluların nikah ücretinin 100 kat artırılarak 100 bin liraya yükseltilmesi için teklif verdiğini duyrumuş ve sebebini ise “Sığınmacıların Bolu’ya yerleşmelerini istemiyoruz” sözleriyle açıklamıştı.
31 Mart yerel seçimlerinin ardından göreve geldiği ilk günlerde de mültecilere yönelik yardımların kesilmesi talimatını veren Özcan’ı CHP MYK, “uyarı cezası” istemiyle disiplin kuruluna sevk etmişti. İstanbul – BİA Haber Merkezi
(TP)
 
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı