Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaGÜNCELİETT halk toplantısına umutsuz katılan vatandaşlar, umutsuz ayrıldı

İETT halk toplantısına umutsuz katılan vatandaşlar, umutsuz ayrıldı

İETT tüm ilçelerde gerçekleştirdiği toplantılardan birini de Kartal Uğur Mumcu Kültür Merkezinde yaptı. İETT toplantıda bilinen ve bildirilen sorunları çözümsüz bırakıp güzelleme yaparken, vatandaşlar İETT toplu ulaşımı kullanamadıklarını dile getirip, güvensizliklerini ifade ettiler.

 

İETT Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Yılmaz, Ulaşım  Planlama Daire Başkanı Yusuf Limon ve Koordinatör Sinan Öztürk’ün katıldığı toplantının kolaylaştırıcılığını Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Olcay Özgen yaptı.

Muhtarlar ve halkın katıldığı toplantıya Kartal Belediyesi, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Olcay Özgen, Adem Uçar, Yasin Ünder, birim müdürleri ve meclis üyeleri katılımı ile yoğun bir ilgi gösterdi toplantıya. Emek Partisi Kartal İlçe Yöneticisi Hüseyin Karataş ve Bağımsız Türkiye Partisi Kartal Teşkilat Başkanı Onur Akçay ile İlçe Sekreteri Ömer Can Kol’da toplantıyı izlediler.

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Olcay Özgen’in açılış konuşmasının ardından İETT yetkilileri bir sunum gerçekleştirdiler. Sunumun ardında ise vatandaşlar sorunlarını ve taleplerini dile getirdiler.

Vatandaşlar, öncelikle iş günü saat 17.00’ye konulan ve bir buçuk saate bitirilmesi planlanan toplantının; vatandaşın katılımının istenmediği ve göstermelik bir toplantı olduğunu belirterek tepki gösterdiler.

Toplantının Kartal Uğur Mumcu Kültür Merkezinde yapılmasından dolayı bu mahalledeki vatandaşların katılımı daha yoğun olurken, Soğanlık ve Yakacık bölgesindeki mahallerde oturan vatandaşlarda toplantıya katılarak yıllardır dile getirdikleri taleplerini bir kez daha yinelediler.

U21 Tekrar Seferlere Başlamalı

İETT Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Yılmaz’ın U21’in 2021 yılında metro entegrasyonu ve vatandaşın konforunu dikkate alarak kaldırdıklarını belirtmesine vatandaşlar şiddetli tepki gösterdiler.

Vatandaşlar, balık istifi gittiğimiz otobüsler mi, metrodan mahalleye gelmek için binemediğimiz otobüsler mi, akşam belli bir saatten sonra olmayan otobüsler mi konforumuz diyerek tepki gösterdiler.

Vatandaşlar U21 ile başta Kadıköy’ e olmak üzere ulaşım hakkımız elimizde alındı. Vatandaşlar U21 seferlerinin hemen başlamasını istediler.

Vatandaşlar ayrıca, sefer saatlerinin artırtılması, hafta sonu ve geç saatlerde olmayan saferlerin koyulması, yeni güzergâhların açılması, özellikle iş ve okul saatlerinde sefer saatlerinin kısaltılması olmak üzere, somut önerler sundular.

Vatandaşlar ayrıca otobüslerin belirtilen saatlere uymadığını ve duraklarda umutsuzca beklediklerini söylediler.

Muhtarlar: Yıllardır Dile Getiriyoruz Ama Sonuç Alamıyoruz

Kartal Uğur Mumcu Mahalle Muhtarı Soner Eker, “Bu sorunları iletmek için size gelmekte artık yorulduk. Vatandaşlarımızda bu sorunları sürekli olarak dile getirmekten yoruldu” diyerek önerilerini sundu.

Çarşı Mahallesi Muhtarı Senem Özdemir, “Vatandaşlarımız çok mağdur. Ekstra araçlar verilmesi gerekirken bu mahallerde araçlarımız kaldırıldı.” dedi.

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Gülcan Aydın, şehir dışında olduğundan sorunları gazetemize yazılı olarak iletti.

Gülcan Aydın, toplantıyı video üzerinden izlediğini ve İETT sorunun sanki sadece Uğur Mumcu mahallesinde varmış gibi bir izlenimin ortaya çıktığını belirterek; “2019 yılında göreve geldiğimden bu  yana 5 yılda bir adım dahi ilerlemedik. Defalarca toplantıda sorunlarımız dile getirmemize rağmen hiç bir gelişme yok.  2023 yılında Bülent Ecevit Kültür Merkezinde yapılan toplantının ardından hiç bir sonuç alamadık. Bunu üzerine Cumhuriyet Mahallesi, Uğur Mumcu Mahallesi, Çarşı Mahallesi, ve Gümüşpınar Mahallesi muhtarları olarak İETT Daire Başkanı Müfit Yetkin ile görüştük. Bu görüşmede Yetkin, “Söz muhtarım İETT’ye  araç alınır alınmaz öncelikle sizin mahallenizin sorununu çözeceğiz” dedi.

Ancak, 5 yıl boyunca KM32 ile KM3 için vermiş olduğumuz mücadelemizin sonucunda söz verilmesine rağmen yerine getirilmedi. Mahallemdeki vatandaşların toplu ulaşıma ulaşamama sorunu devam ediyor. Verilen sözler yerine gelmiyor.” dedi.

Gülcan Aydın, devamında Hürriyet Mahallesinden gelen gelen otobüs küçük ve benim mahallemde 9-10 durak var; akşam sabah iş saatinde sadece ilk 1 -2 durakta yolcu alabiliyor. Nedeni ise küçük ve saatte 1 sefer yapıyor. Başka ilçe ve mahallelere baktığımda 10 dakikada bir 20 dakikada bir seferler olduğunu gördüğümden bu tutuma anlam veremiyorum” diyerek durumu ortaya koydu.

İETT Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Yılmaz toplantının sonunda vatandaşların taleplerini “Herkes kendi kapılarının önüne araç istiyor, Herkes kendi kapılarının önüne durak istiyor” diyerek talepleri değerlendirmesine ve talepler için “Bunlar spesifik ama değerlendireceğiz” demesine vatandaşların gösterdiği tepki ile toplantı sonuçlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş