Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaGÜNCELİETT Kartal'da ulaşım hakkı gaspından vaz geçmelidir

İETT Kartal’da ulaşım hakkı gaspından vaz geçmelidir

İETT Kartal’da ulaşım hakkı gaspından vaz geçmelidir

Kartal halkının ulaşım hakkı bu kez İETT tarafından gasp ediliyor. Yıllardır Kartallıların hizmetinde olan 16 B, 21U ve 21K hatları 11.01.21 tarihi itibariyle kaldırılıyor.
Kartal Uğur Mumcu halkı yaklaşık iki yıl önce Kartal Metro arasında ücretsiz ring seferleri konması için mahalle halkında imza toplayarak İBB’ye ulaştırmıştı. Daha sonra İETT tarafından yapılan açıklamada KM35 ile Uğur Mumcu ile Cevizli Metro arasında ücretsiz ring seferleri konacağı açıklanmıştı. Halk tarafından bu karar büyük bir memnuniyetle karşılandı.
Ancak bir süre sonra asıl amacın başka olduğu açığa çıktı.
İDO’nun kar daha fazla kar amacıyla Kartal halkının deniz ulaşım hakkını gasp etmesi gibi bu kez  İBB İETT’de tek amacın kar olduğundan ortaya koydu. Bu kar amacıyla  16 B 21U ve 21K hatlarını ortadan kaldırma kararı aldı.
http://www.gazetehakikat.com/kartal-16-b-otobus-hattini-geri-istiyor/1528/ Hakikat gazetesinden Bülent Çimen 9 Ocak tarihli haberle konuyu yeniden güncelleştirdi.
Mahalle halkının seçilmiş temsilcileri muhtarlar Esentepe, Karlıktepe, Cevizli, Yunus, Petroliş ve Yukarı Mahalle muhtarlarının ortak verdiği dilekçeye rağmen; Bu hatların kaldırılarak halkın mağdur edilmesi kararı değiştirilmedi.

KM35 Uğur Mumcu ile Cevizli Metro arasına, KM 36  Kurfalı Mahallesi-Cevizli Metro, KM33 Pendik YHT İstasyonu-Gülsüyü Metro hatlarına konan ücretsiz ring seferleri vatandaşların diğer 16 B, 21U ve 21K hatları ile Kadıköy’e ulaşımını kolaylaştırmak yerine zorlaştırmaktadır.
Özellikle iş saatlerinde çok yoğun olan metro seferlerine daha fazla kar uğruna bu hatlardan yolcu taşıyarak metroya binmeyi zorunlu hale getiren bu uygulama ciddi bir mağduriyet yaratacaktır.
Özellikle salgın döneminde metro hattının bu yoğunlaştırmasını arttırmak vatandaşların yaşam hakkının açık ihlalidir.
Vatandaşların metroya zorunlu aktarımı önemli oranda zaman kaybını da beraberinde getirecektir.
Kartal Belediyesi ve meclis üyeleri bu gerçekliği görerek halkın ulaşım hakkına sahip çıkmalıdır.
İBB-İETT, vatandaşları metroya zorunlu kılarak daha fazla kar uğruna yarattığı bu mağduriyetten vazgeçmelidir. Kartal halkının ve onların temsilcileri olan muhtarların talep ve uyarıları dikkate alınmalıdır.
Toplu ulaşımın amacı kar değildir. Toplu ulaşım kamusal bir haktır.
 

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı