Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaEMEKİİSŞP Filistin için, "Türkiye işçi sınıfını mücadeleye çağırıyoruz"

İİSŞP Filistin için, “Türkiye işçi sınıfını mücadeleye çağırıyoruz”

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP), İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarına karşı saat 18.00’de Kartal Meydanı’nda bir araya gelerek “Bu kirli savaşı durduracak olanın işçi sınıfının enternasyonal dayanışması ve birliği olduğunu tarihimizden biliyoruz. Bu dayanışma ve birlik için de başta İstanbul işçi sınıfı olmak üzere Türkiye işçi sınıfını mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

Kartal Meydanı’nda Bugün saat 18.00’de bir araya gelen, İİSŞP platform üyeleri; HARB-İŞ, TÜMTİS, SOSYAL-İŞ, TGS, DİSK GIDA-İŞ ve EMEK PARTİSİ, “Katliama karşı haykırıyoruz: Biz işçiler, zalimden değil mazlum Filistin halkından tarafız!” dediler.

Kartal Meydanı’nda işçiler, “Nehirden denize özgür Filistin” pankartı açtı. Ve ‘Refahta katliam var, sessiz kalma, çocukların sesi ol’, ‘Ey dünya daha kaç çocuk ölmeli’, ‘Gazze’de katliam var’, ‘İsrail ile ticaret insanlığa ihanet’ dövizleri taşıyan işçiler, “Refah halkı yalnız değildir”, “Nehirden denize özgür Filistin” “Barbarlık yenilecek ezilen halklar kazanacak” sloganları attı.

Basın açıklaması öncesi FİLİSTİNLİ İŞÇİLER VE SENDİKALAR GENEL BİRLİĞİ TÜRKİYE ŞUBESİ adına  Dr. Ayman Abu Alsoud, yaptığı açıklamada,” Özgür Filistin’den Gazze’den ve bütün Filistin şehirlerinden sizi selamlıyorum…….. Biliyorsunuz ki dünyada işgal altında kalan tek ülke Filistin. İsrail’in Filistin işgali 76’ıncı senesine girdi. İşgal boyunca işgalci Siyonizmler Filistin’i ve Filistinlileri rahat bırakmadı; toprak çaldı, ev yıktı …. Yahudi yerleşimciler Filistin topraklarını çalarak onları bu topraklarda yerleştirdi.” dedi.

Alsoud devamında, Katıl İsrail Filistin’den Defol…..Asla Haklarımızdan geri çekilmeyeceğiz …asla vazgeçmeyeceğiz …ümitsizliğe düşmeyeceğiz. Dünyanın tüm özgür ve onurlu insanları yanımızdadır tüm dost ülkelere ve onların halklarına teşekkür ederiz…Her zaman mazlumların yanında olan her zaman hakkın ve adaletin yanında olan dünya kıtaları teşekkür ediyoruz …..DOST TÜRK HALKINA HALKIMIZIN HAKLI DAVASINA GÖSTERDİKLERİ SEMPATİ VE DAYANIŞMADAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM” diyerek konuşmasın tamamladı.

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu adına basın açıklamasını HARB-İŞ Sendikası İstanbul Şube Mali Sekreteri Kubilay Yılmaz okudu.

Yılmaz, “Katil İsrail insanlık suçu işlemeye devam ediyor, Emperyalistler ikiyüzlülüğü sürdürüyor” dediği açıklamada, 

BU BARBARLIĞI İŞÇİ SINIFININ BİRLİĞİ İLE DURDURABİLİRİZ!

“İsrail’in saldırganlığı ve yaptığı katliamlar, açıkça barbarlıktır. İsrail savaş ve insanlık suçu işliyor. Bu savaşın kazananı ne İsrail ne de Filistin halkıdır. Bu savaşın kazananı silah tüccarlarıdır. Ortadoğu halklarının birbirine düşmesinden çıkarı olanlardır. Halkları silah ve baskı yoluyla yönetmek isteyenlerdir. Kutuplaşmadan, ayrışmadan çıkar sağlayanlardır. Bu savaşın kazananı emperyalistler ve uluslararası sermayedir. Kaybedeni ise İsrail ve Filistin halkları olacaktır.

İnsanlık, bu barbarlığı durdurmak sorumluluğu ve göreviyle karşı karşıyadır. Ya bu katliamlar ve barbarlığı durduracağız ya da işlenen savaş suçlarına ortak olacağız. Biz işçiler, İsrail’in suçuna ortak olmak istemiyoruz!

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu olarak bu kirli savaşı durduracak olanın işçi sınıfının enternasyonal dayanışması ve birliği olduğunu tarihimizden biliyoruz. Bu dayanışma ve birlik için de başta İstanbul işçi sınıfı olmak üzere Türkiye işçi sınıfını mücadeleye çağırıyoruz.

KATLİAMI “KINAMA” DURDURMAZ, “EYLEME GEÇİN” DİYORUZ!

Filistin’e komşu Arap ülkeleri başta olmak üzere, Çin’den ABD’ye tüm emperyalist kapitalist ülkelerin egemenleri, ikiyüzlü açıklamalarının arkasına gizledikleri çıkar hesaplarına göre hareket ediyor. Daha İsrail savaşını durdurmaya yönelik tek bir ciddi adım atmayanlar, Filistin devletini tanımaktan söz ediyor. Süren katliama karşı tepkisini resmî açıklamalarla sınırlı tutanların “sert” sözler söylemesi, sadece ikiyüzlülüktür. Bu devletlerin hiçbiri gerçek anlamda İsrail’i durdurmaya yönelik bir adım atmıyor. Yaptıkları sözlü kınamaların, Filistin halkına, açlık ve savaş arasında yaşama tutunmaya çalışan Filistinli çocuklara hiçbir yararı olmuyor.

Birçok ülke İsrail ile kurdukları ticari ilişkileri sürdürüyor. Kendi halkının tepkisinden çekinen ülkeler ise dolaylı yoldan İsrail’le ticaretini sürdürüyor. Kürsüden İsrail’le lanet okuyanlar, Filistin halkının üzerine ölüm kusan silahları besleyen ticareti sürdürüyor.

Sözde “özgürlük havarisi”, emperyalist ABD ise “kırmızı çizgilerinin” henüz aşılmadığını söyleyerek İsrail’e silah sevkiyatı yapmaya devam ediyor.

ABLUKA DERHAL KALKMALI, İŞGAL SON BULMALIDIR!

İsrail Hükümeti saldırılarını şartsız, derhal durdurmalı ve ateşkes sağlanmalıdır. İnsani yardımların Filistin halkıyla buluşması için engeller kaldırılmalıdır. Sorunların silah zoruyla değil müzakere ve barış koşullarında çözümü için çaba gösterilmelidir. Adil ve kalıcı bir barış için uygun koşullar yaratılmalıdır. Yeni katliamların önüne geçmek amacıyla tüm savaş suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasının önü açılmalıdır.

Filistin halkı ne istiyor? Filistin halkı, dünyadan ve Türkiye’den hamaset ve timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adım bekliyor. Bunun için yapılacaklar bellidir;

1-        Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmalıdır.

2-        İsrail, işgal ettiği topraklardan çekilmelidir.

3-        İsrail ile yapılan siyasi, askeri ve ekonomik tüm anlaşmalar iptal edilmelidir.

4-        Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için İşgalci ve Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesi cesurca desteklenmelidir.

5-        Filistin halkına ekonomik ve sosyal her türlü destek sağlanmalıdır.

6-        Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir çözüm kabul edilmemelidir.

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu olarak diyoruz ki, savaş kadar sessizlik de öldürür.

Filistin halkı ve işçi sınıfı ile dayanışma içerisinde olmaya, savaşa karşı barışı savunmaya, bunun için mücadeleyi, dayanışmayı yükseltmeye devam edeceğiz.

Katliama karşı haykırıyoruz: Biz işçiler, zalimden değil mazlum Filistin halkından tarafız!”

 

 

 

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş