Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaKADINİKBAL KAYNAR ŞİİR VE EZGİLERİ KARTALLI KADINLAR İÇİN OKUDU

İKBAL KAYNAR ŞİİR VE EZGİLERİ KARTALLI KADINLAR İÇİN OKUDU

Kartal Lisesi öğretmeni İkbal Kaynar bu kez şiir ve ezgileri ile Kartal’daydı. Düşlerini büyüterek güne sözü olsan şair İkbal Kaynar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla şiir ve ezgilerini Kadınlar için seslendirdi.

Hasat Sanat Atölyesi’nin gerçekleştirmiş olduğu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği dernek binasında yapıldı. Hasat Sanat Atölyesi aktivisti Fatma Işık’ın kaleme aldığı açılış konuşmasını Hasat aktivisti Zehre Demir okudu. Gülser Han, Mendres İnanç, İkbal Kaynar’ın şiirleriyle katıldığı etkinlikte Ali Can Çakır şarkılara sazıyla yol verdi.

Düşlerini büyüterek güne sözü olsan şair İkbal Kaynar’ı kendi anlatımından tanıyalım:
Uşak’ta doğdum. Hala mandolin çalmaya devam eden Köy Enstitülü bir babanın ve güzel sesli bir annenin kızıyım. Uşak Öğretmen Lisesi’nden mezun olduktan sonra Eskişehir Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü’ndeki öğrenimimi 1979 yılında tamamladım. Aynı yıl Manyas Lisesi’nde İngilizce öğretmeni olarak göreve başladım, kısa bir süre sonra Eskişehir’e tayin istedim.
1980 Türkiye coğrafyasında yaşayan çoğu demokrat, aydın gibi bu dönemden payını aldım. Görev yaptırılmadığım on yılda beste yaptım, şarkı sözü  yazdım. Bağlama, kabak kemane dersleri aldım, halk oyunları, korolar ve el sanatlarıyla, edebiyatla bütünlendim. İçimdeki yetenekleri ortaya döktüğü için 12 Eylül’e tırnak içinde “ teşekkür!” ediyorum.
1991 yılında Eskişehir’de yeniden göreve başladım.92’deKartal Lisesi’ne tayin olup İstanbul’a geldim.1995 yılında söz ve müzikleri bana ait olan “Yasakları Kaldır Bana” adlı albümü yaptım. Bu arada Cumhuriyet, Bir Gün, İnsancıl, Eski,Yaba Edebiyat,Tay,Kar… gibi gazete ve dergilere deneme, mektup, gezi vs. türünde yazılar yazdım. 2000 yılında sekiz yıl çalıştığım Fenerbahçe Lisesi’nden emekli oldum.
Yazdığım yazılardan 2004 yılında Mavilere Saldım Umutları, 2007 yılında Mavi Yazılar adlı kitaplar doğdu. Ardından içinde 2.albümüm de olduğu Ebruli Şarkılar adlı şiir- şarkı sözleri kitabı geldi.Bunu Biyografi türündeki Şiire Adanmış Bir Ömür:Sedat Umran takip etti.   Mavi de olsa, ebruli de olsa hepsinde buluşmak üzere yüreğinizde her renge yer olsun.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı