Perşembe, Nisan 25, 2024
Ana SayfaKADINİKD'den Kartal'da 8 Mart buluşması

İKD’den Kartal’da 8 Mart buluşması

İKD’den Kartal’da 8 Mart buluşması!

Yüksel FIRAT

İlerici Kadınlar Derneği’nin (İKD) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında, “Eşitlik, Laiklik, Sosyalizm” başlığı ile düzenlenmiş olduğu İstanbul buluşması Kartal meydanında gerçekleşti.

 
Emekçi kadınlar Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi önünden “Şeriata faşizme karanlığa geçit yok” “Eşitlik, özgürlük sosyalizmde” “Gerici diyanet kapatılsın” “Kadın erkek el ele Sosyalist Türkiye” sloganları ile Kartal meydanına yürüdü.
Kartal meydanında ki mitingde bir konuşma gerçekleştiren İKD Genel Sekreteri Nuray Yenil Türkiye’de emekçi kadınların durumu, gericilik, işsizlik ve kriz başlıklarına değindi. Yenil, bu düzenin krizlerle ve sömürü ile beslendiğini belirterek şunları kaydetti:
“Bu düzen krizlerle ve sömürü ile beslenirken bizlerin ise şükretmesi bekleniyor. Biliyorlar ki kadınları susturmadan, kadınları teslim almadan emekçi sınıfları teslim alamazlar. Ancak yağma yok, biz emekçi kadınlar dün olduğu gibi bugün de boyun eğmeyeceğiz.
Bizler İlerici Kadınlar Derneği olarak bütün emekçi kadınları emperyalizme, sömürüye ve gericiliğe karşı örgütlenmeye, sosyalist kadın hareketine güç vermeye çağırıyoruz. Bizler eşitlik istiyoruz, gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan ekmek ve gül günleri için mücadele ediyoruz. Bizler laiklik istiyoruz. Gericiliğin toplumsal yaşamı esir almasının önüne geçmek için mücadele ediyoruz. Bizler kadınlara yaşam hakkı tanımayan bu düzeni değiştireceğiz. İnsanca bir yaşam eşitlikçi bir düzen istiyoruz. Yaşasın 8 Mart”
Mitingde Yenil’in yanı sıra, tekstil işçisi Arzu Yılbaş, Avukat Tümay Çetin, Marmara Üniversitesi Öğrencisi Gülin Kara ve Türkiye Komünist Hareketi Genel Başkanı Aysel Tekerek birer konuşma gerçekleştirdiler.
CHP Kartal İlçe Başkanı Efendi Argunşah bir heyetle miting alanına gelerek dayanışmada bulundu.
 

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı