Perşembe, Nisan 25, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANATİlbeyi: Sanat bereketli topraklarda çiçeklenir

İlbeyi: Sanat bereketli topraklarda çiçeklenir

Yazar-Ressam Hurşit İlbeyi’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vurgusu ile kadının çok yönlü dünyası, “Pozitif Hayatlar” adlı kişisel resim sergisi Kartal Belediyesi Fuaye Alanı’nda açıldı.

Yüksel Fırat/Kartal

İlbeyi, “Sanatın insan ruhunu arındırıp yücelten bir yapısı var. Bu anlamda, toplumun sanatçılara sahip çıkması ve tıpkı bir bahçedeki bir meyve veya çiçek gibi açabilmeleri için bereketli toprakların olması gerekiyor.” diyerek sanatseverleri selamladı.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Ressam ve Yazar Hurşit İlbeyi’nin “Pozitif Hayatlar” temalı kişisel resim sergisi, Kartal Belediyesi sergi salonunda Kartal Belediyesinin destek ve katkılarıyla; Belediye Başkan Yardımcısı Adem Uçar, Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şube Başkanı Hülya Arkan, TÜED Kartal Şube Başkanı Hüseyin Araz, İyilik Yap Sanat Atölyesi üyeleri ve sanatseverlerin katılımıyla açıldı. Sanatçının değişik tekniklerle tuval üzerine yaptığı resimler, 19 – 28 Şubat 2024 tarihlerinde fuayede ziyarete açık olacak.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

İlbeyi, sanatsal kaygı ve estetik algıyla güzellik arayışı tutkusunu, özgün fırça vuruşları ve
doğal renk armonisiyle tuvale yansıtıyor. Pozitif kadın kimliği ve feminist sembol temalı
resimlerle kadın hak ve mücadelesinde sanatsal tavır sergiliyor. Sörf resimlerinde coşkun
denizde sörf yapan kadın sporcuların dalgaların üzerinde kayarak doğayla kaynaşmasını
özenli fırçasıyla betimliyor. Dalga sörfü yapan güçlü kadın figürüyle, denizin ritmiyle dans
eden narin bedeninin olağanüstü güzelliğini resmetti resimleri sergide görmek mümkün.

Sergiye katılan sanatseverleri selamlayan İlbeyi; “Sanata ilgi duyan insanlar toplumda gerçekten çok değerli kişiler. Sanat, insan ruhunu arındırıp yücelten bir yapısı var. Sanatın, günümüzde insanın insan üretiminde hayata bakışında çok daha anlamlı bir bakış açısı değer kazandıran bir yanı var. Bu anlamda, toplumun sanatçılara sahip çıkması ve tıpkı bir bahçedeki bir meyve veya çiçek gibi açabilmeleri için bereketli toprakların olması gerekiyor.” dedi.

İlbeyi konuşmasını “Kartal Belediyesi gibi aydın belediyeciler ve Halkçı, Atatürkçü, Çağdaş belediyelerin kültür sanat etkinlikleri de çok önemli. Bu vesileyle, Sayın Başkanımın şahsında hepinize teşekkür ediyorum.” tamamladı..

Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Adem Uçar, “Kartal’ı kültürün, sanatın ve sporun başkenti yapacağız.” şiarıyla çıkmış olduğumuz bu yolda sizin gibi değerli sanatçılarımızı Kartal’da Belediyemizin Fuaye Salonu’nda ağırlamaktan büyük bir onur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şube Başkanı Hülya Arkan ise “Kıymetli sanatçımız Hurşit İlbeyi’nin üyemiz olmasından gurur duyuyorum.” dedi.

Selamlama ve tebrik konuşmalarının ardından Yazar-Ressam Hurşit İlbeyi’ye çiçek taktiminde bulunuldu.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı