Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaFOTO GALERİİlerici Kadınlar Derneği Kartal'da dayanışma etkinliği gerçekleştirdi

İlerici Kadınlar Derneği Kartal’da dayanışma etkinliği gerçekleştirdi

İlerici Kadınlar Derneği Kartal’da dayanışma etkinliği gerçekleştirdi

İlerici Kadınlar Derneği (İKD) tarafından Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde dayanışma etkinliği gerçekleştirildi.

Emekçi kadınların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte ilk olarak İKD’yi anlatan sinevizyon gösteriminin ardından Kartal Melodi Dans ve İKD üyelerinden oluşan Halk Oyunu ekibi Van yöresine ait halk oyunu gösterisi gerçekleştirdi.

Halk Oyunları ekibi gösterisinin ardından kürsüye çıkan İKD Genel Sekreteri Nuray Yenil konuşmasını gerçekleştirdi. Yenil, ”Bugün dayanışma etkinliğimizde halaylarımız ve şarkılarımızla bir arada olacağız. Ancak mücadeleyi ve kavgayı konuşacağız. Çünkü öfkemiz büyük. Neden mi? Daha birkaç gün önce hepimizi ayağa kaldıran Emine Bulut cinayetine tanık olduk. ‘Ölmek istemiyorum’ sözleri Emine’nin son çığlığı oldu. Ve öldürülen binlerce kadının çığlığına dönüştü.” ifadelerine yer verdi.

”Kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddeti toplumu terbiye aracı haline getirmek isteyenlere karşı uyanık olmalıyız” vurgusunda bulunan Yenil, ”Ülkemizde son on yedi yıldır yaşadığımız süreç adım adım kadınların yaşamını esir almıştır. Ilımlı İslam ve Yeni Osmanlıcılık söylemi ile toplumu yeniden şekillendirmeye çalışan iktidar ilk adım olarak kadınları hedef almıştır” dedi.

‘ÖNCE TARİKAT VE CEMAAT YURTLARINA EL KOYUN’

Yenil, ”Buradan idam çığırtkanlığı yapan iktidara sesleniyoruz; ikiyüzlüsünüz. Kendi yasalarınızı ve hukukunuzu dahi ayaklar altına alacak kadar ikiyüzlüsünüz. Haftalardır kadına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın önlenmesi hususunda hazırlanan İstanbul Sözleşmesi’ni dahi hedef tahtasına oturtacak kadar ikiyüzlüsünüz. İdam tartışmaları ile siyasi rant sağlamaya çalışmayın, önce İstanbul Sözleşmesi’nin gereklerini yerine getirin” ifadelerinde bulunarak ”İdam tartışmaları başka ne zaman gündeme geliyor? Çocuk istismarı vakalarında. Burada da büyük riyakarlıkla karşı karşıyayız. Çocuk istismarı haberlerinin eksik olmadığı, tarikat cemaat yurtları ve bunların yatılı kuran kurslarına dokunmayan, ‘bir kerelik olay’ şeklinde değerlendiren iktidar idam yaygarası ile gerçek sorunun büyük tehlikenin üstünü örtüyor. Burada bir kez daha söylüyoruz; çocuklarımızı tarikatların insafına terkedilmesini kabul etmiyoruz. İdam tartışmalarıyla gündemi meşgul etmeyin. Önce tarikat ve cemaat yurtlarına, ne idüğü belirsiz yatılı kurslara el koyun. Tarikatların cemaatlerin saltanatına son verin.” dedi.

İKD’DEN KREŞ KAMPANYASI

Yenil İKD olarak kreş kampanyası başlattıklarını ”Biz kadınlar bugün zorlu bir süreçten geçiyoruz. Emeğimiz sömürülüyor. Ev içindeki emeğimiz görmezden geliniyor. Ya da fıtratımız gereği doğal işimiz sayılıyor. Türkiye’de 12 milyon kadın ev kadını olarak tanımlanıyor, yani istihdam edilmiyor. Çocuk bakımı kadınların üretim sürecine katılmasının önündeki en büyük engel olarak duruyor. Bizler çocuk bakımının kamusal bir hizmet olarak sunulması gerektiğinden hareketle her mahalleye, her iş yerine kreş talebimizi bir kampanya olarak sürdüreceğimizi buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz.” sözleriyle duyurdu.

‘HAKLARIMIZI ELDE EDİNCEYE KADAR DURMAYACAĞIZ’

”Bugün sahip olduğumuz hakları kimse bize lütufmuş gibi sunmaya kalkmasın, çalışma hakkımızdan, seçme seçilme hakkına, boşanma hakkımızdan eşit işe eşit ücret hakkına kadar… Çok çetin mücadelelerle bu hakları kazandığımızı unutmayalım. bundan sonra da başta yaşam hakkımız olmak üzere bütün haklarımızı elde edinceye kadar durmayacağız” diyen Yenil, ”Bugün aynı zamanda 1 Eylül Dünya Barış Günü. Bu vesile ile belirtmek isteriz ki insanlığın en büyük düşmanı emperyalistlerdir, halkların barış ve huzur içerisinde bir arada yaşayabilmesinin tek yolu barbarlardan kurtulmaktan, emperyalizme karşı mücadeleden geçmektir” sözlerine yer verdi.

Yenil son olarak ”Bizler bugünün mücadelelerinden aldığımız güç ve tarihten aldığımız feyz ile insanca yaşayacağımız eşitlikçi düzeni hep birlikte kuracağız. Bunun için örgütleneceğiz” ifadelerinde bulundu.

İKD Genel Sekreteri Nuray Yenil’in konuşmasının ardından Grup Yeni İnsan şarkılarını, türkülerini söylemek üzere sahneyi devraldı.

Grup Yeni İnsan konserinin ardından İKD’nin tiyatro ekibi tarafından hazırlanan oyun sahnelendi.

Tiyatro oyununun ardından Modern Semah gösterisini gerçekleştirmek üzere Hasan Şahin sahneyi devraldı. 

Hasan Şahin’in tek kişilik Modern Semah gösterisinin ardından sahneyi devralan Abdal Haluk Tolga İlhan ve ekibi türkülerini seslendirdi.  

Haluk Tolga İlhan konserinin ardından İKD’nin dayanışma etkinliği sona erdi.  

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş