Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaDÜNYAİngiltere, Göçmenleri Ruanda ya gönderecek

İngiltere, Göçmenleri Ruanda ya gönderecek

Aylardır büyük tartışmalara neden olan, göçmenlerin Ruanda ya gönderilmesini yasa tasarısı dün İngiltere Meclisinde onaylandı.

Arzu Subaşı/Londra

İngiltere’de düzensiz göçmenlerin Ruanda’ya sınır dışı edilmesine yönelik yasa tasarısı parlamentodan geçti, İngiltere Kralı 3. Charles’ın onayının ardından yasalaşacak.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası ile üst kanadı Lordlar Kamarası’nın onayından geçen Ruanda’nın Güvenliği Yasa Tasarısı’na (Ruanda Planı) ilişkin yazılı açıklama yaptı. Sunak, dönüm noktası niteliğindeki mevzuatın kabul edilmesinin, sadece ileriye doğru atılmış adım değil, göç konusundaki küresel denklemde köklü değişiklik anlamına geldiğini savundu.

Ruanda Yasa Tasarısı’nı, savunmasız göçmenleri tehlikeli geçişler yapmaktan caydırmak ve onları istismar eden suç çetelerinin iş modelini kırmak için sunduklarını ileri süren Sunak, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yasa tasarısının kabul edilmesi, bunu yapmamızı sağlayacak ve buraya yasa dışı yollardan gelirseniz burada kalamayacağınızı çok net şekilde ortaya koyacak. Şu anda odak noktamız (Ruanda’ya) uçuşları başlatmak ve bunu yaparken ve hayat kurtarırken önümüzde hiçbir engelin duramayacağı konusunda netim.”

İngiltere İçişleri Bakanı James Cleverly de söz konusu mevzuatla, artık hükümetin Ruanda planlarına devam edebileceği ve İngiltere’de bulunmaya hakkı olmayanları ülkeden çıkarmaya başlayabilecekleri anlamına geldiğini kaydetti.

Hükümet, bu yasa ile Fransa üzerinden Manş Denizi’ni geçerek İngiltere’ye ulaşan botların sayısını azaltmayı amaçlıyor.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı