Pazartesi, Haziran 27, 2022
Ana SayfaEMEKİngiltere'de Son 30 Yılın En büyük Ulaşım Grevi

İngiltere’de Son 30 Yılın En büyük Ulaşım Grevi

İngiltere’de Son 30 Yılın En büyük Ulaşım Grevi

Bugün, İngiltere’de son 30 yılda yapılan en büyük işçi grevi gerçekleşiyor. Yaklaşık 41 bin işçi greve çıktı. Londra’da sabah işe gitmek için tren ve metro istasyonlarına gidenler boşuna bekleyecek. Ülkedeki tüm demir yolları durdu.

30 yıldan bu yana demiryolu ulaşım sektöründeki en büyük grev gece yarısı başladı. Patronlar talepleri kabul etmezlerse, 23 ve 25 Haziran’da da greve çıkılacak. Talepler ise son 3 yılda yapılmayan zamların yapılması, iş garantisinin sağlanması ve emeklilik haklarına saldırıların son bulması.

30 yıl önce başlayan ve yaklaşık 20 yıl önce tamamlanan özelleştirmelerden sonra demir yollarına birçok özel şirket girmişti. Demiryolu İşçileri Sendikası (RMT) 15 ayrı şirketin işlettiği demir yollarının hepsinde aynı anda grev oylaması yapmış ve geçtiğimiz ay sonuçları kamuoyuna duyurmuştu. Oylamaya katılan işçilerin yaklaşık yüzde 90’ı grevden yana oy kullanmıştı.

Pazartesi öğleden sonra sendikalar ve işverenler arasındaki son görüşmelerde anlaşmaya varılamayınca Demiryolu, Denizyolu ve Nakliyat işçileri sendikası RMT grev kararını açıkladı.

RMT Genel Sekreteri Mick Lynch yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

▮ Tory Hükümeti’nin National Rail ve Transport for London’a 4 milyar poundluk fonu kestikten sonra, şimdi bu anlaşmazlığın çözülmesini aktif olarak engellediği açık.

▮ Demiryolu şirketleri şimdi, son birkaç yıldır dondurdukları ücret düzeylerinin biraz üstüne çıkan ama enflasyon oranlarının büyük ölçüde altında kalan maaş artışları önerdiler.

▮ Hükümetin emriyle şirketler binlerce işçiyi de işten çıkarmaya çalışıyor ve Zorunlu İşten Çıkarmalara karşı herhangi bir garanti sunmuyor.

▮İşlerde, koşullarda, maaşlarda ve emekli maaşlarında böylesine agresif bir kesinti gündemi ile karşı karşıya kalan RMT’nin, üyelerimizi savunmaktan başka seçeneği yok.

▮ Network Rail, tren operatörleri ve Londra Metrosu’ndaki grevler devam edecek. Üyelerimizi bir kez daha dik durmaya, eylemi desteklemeye, grev gözcülerini takmaya ve işyeri adaleti için savaşma kararlılıklarını göstermeye çağırıyoruz.”

İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar