Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaDÜNYAİNGILTETERE'YE KAÇISTA REKOR ARTIŞ

İNGILTETERE’YE KAÇISTA REKOR ARTIŞ

İngiltere basını, İngiltere’ye kaçak yolla girenlerin sayısının arttığını ve özellikle Türklerin saysında rekor artış gözlendiğini ifade etti.

Arzu Subaşı-Londra

İngiltere deki resmi veriler, Manş Denizi’ni kaçak yollarla geçerek ülkeye ulaşan yasa dışı göçmenler arasında Türklerin sayısında büyük artış olduğunu ortaya koydu.

Türk vatandaşlarının başta Almanya olmak üzere farklı ülkelere yasa dışı yollarla kaçışı Avrupa gündemde yerini koruyor. İngiliz hükümeti, geçen sene ülkeye giren kaçak Türklerin sayısının rekor derecede arttığını duyurdu.

KAÇAK GÖÇMENLERDE TÜRKLER ÜÇÜNCÜ SIRADA

Telegraph gazetesinin haberine göre İngiltere’ye giriş yapan kaçak Türk göçmen sayısı 2022’de 1127 iken geçen sene 3060’a yükseldi. Böylece Türkler, İngiltere’ye kaçak yollarla giren göçmenler sıralamasında Afganistan ve İran’ın ardından üçüncü oldu.

İngiliz hükümetinin verileri, geçen sene ülkeye giren kaçak göçmen sayısının 2022’ye göre yüzde 36 azalarak 45.774’ten 29.437’ye gerilediğini gösterdi.

Telegraph’ın haberinde, İngiliz hükümetinin ağustos ayında kaçak göçü önlemek için Türkiye ile anlaşmaya vardığı ve kaçak yolla İngiltere ye giriş yapan Türklerin iadesi için de görüşmelerin sürdüğü hatırlatıldı.

İngiliz Ulusal Suç Ajansı’na göre İngiltere’ye kaçak göçmen taşıyan tekneler, Türkiye’de üretiliyor ve Almanya üzerinden Fransa’ya taşınıyor.

Gazeteye konuşan İngiliz hükümetinden bir kaynak, kaçak Türklere yönelik sığınma hakkı oranlarının çok düşük olduğunu, bu nedenle Türkiye’ye geri iade anlaşmasına çok önem verdiklerini söyledi. Yetkili, Türklerin çoğunlukla ekonomik nedenlerle İngiltere’ye kaçtığını ifade etti.

Resmi verilere göre İngiltere’ye kaçak yolla girenler listesinde Afganlar 5579 kişiyle birinci sırada, İranlılar ise 3581 kişiyle ikinci sırada yer alıyor. Listede üçüncü olan Türkiye’yi Eritre, Irak, Suriye, Sudan gibi ülkeler takip ediyor.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı