Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaEKONOMİISO Türkiye İmalat PMI Haziran ayı anketinin sonuçları açıklandı

ISO Türkiye İmalat PMI Haziran ayı anketinin sonuçları açıklandı

ISO Türkiye İmalat PMI anketinin sonuçları açıklandı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI anketinin Haziran ayı sonuçlarına göre “istihdamın son 20 ayın en hızlı düşüşünün gözlemlenmesi oldu.”

ISO Türkiye İmalat PMI anketinin sonuçları açıklandı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI anketinin Haziran ayı sonuçları açıklandı. Mayıs ayında 48,4 olan manşet PMI’da Haziran ayında 47,9’a gerileyerek üst üste üç eşik değer olan 50 seviyesinin altında gerçekleşti.

Mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, Haziran’da 47,9’a gerileyerek üst üste üç ay eşik değer olan 50 seviyesinin altında gerçekleşti. Bu durum, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret ederken bahis konusu bozulmanın sene başından buyana en belirgin düzeyde gözlemlendiği belirtildi. Haziran ayında öne çıkan diğer gelişmeler; üretim ve yeni siparişler yavaşlaması, istihdamın son 20 ayın en hızlı düşüşünün gözlemlenmesi oldu. Öte yandan enflasyon oranlarındaki düşüşün devam etmesiyle beraber firmaların satış fiyatları enflasyonu son dört buçuk yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu durum raporda, ilgili ayın olumlu gelişmesi olarak yerini aldı.

Manşet gösterge; yeni siparişler, fabrika çıkışları, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve satın alma stokları gibi göstergelerden elde edilmektedir. 50 değerinin altında ölçülen tüm rakamlar sektörde genel anlamda bozulmaya işaret etti.

PMI Endeksi nedir?
İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), imalat sanayinin kaydettiği performansı sergilemek amacıyla tasarlanmış tek rakamlı, bileşik performans göstergesidir.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş