Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaGÜNCELİSTANBUL'A BİR HANÇER DAHA SAPLANMAK İSTENİYOR

İSTANBUL’A BİR HANÇER DAHA SAPLANMAK İSTENİYOR

İSTANBUL’A BİR HANÇER DAHA SAPLANMAK İSTENİYOR

İbrahim Doğan ( inş.Müh )

ŞİŞLİ MERKEZ MAHALLESİNDE , 1548 ADA , 5 PARSELDE 34 KATLI REZİDANSIN PROJE KAPASİTESİNİ ARTIRMA AMAÇLI ÇED RAPORU ÇEVRE İL MÜDÜRLÜĞÜNE ONAY İÇİN SUNULDU.

Söz konusu parsel 5000 m2 alalı olup, emsale giren alan 15219 m² dır. 320 daireli yapıda 7 adet bodrum kat projelendirildi. Buna göre yol seviyesi üstünden itibaren yapı yüksekliği 110 metre civarındadır. Bu bölgede böylesine devasa yapı yapılması çevreye vereceği tahribat ve getireceği yapı yoğunluğu, nüfus artışı, trafik yoğunluğu yeni sorunları birlikte getirecektir. Bu nedenle ÇED olumlu raporu verilmesi bilimsellik ilkesine ve çevre yasalarına aykırıdır.

Şişlinin bu bölgesinde insanların nefes alacak alanı yok. Yeterli miktarda yol, yeşil alan, park alanları kalmadı. Bu nedenle 5000 m² alana sahip parsele 7 adet bodrum katların alanı hariç yol seviyesi üstünde 15219 m² inşaat yapılması bu bölgede bir vakadır. Yapılan bu rezidans adeta diğer gökdelenler gibi alana hançer gibi saplanmış rant ve çıkar abidesidir.

Bölgede daracık sokaklarda böylesine devasa yüksek (110 m yükseklik ) yapıların inşa edilmesine izin veren anlayışın bilimsellik ve kent kültüründen nasibini almadığı, tamamen ticari ve rant mantığı ile hareket ettiği görülmektedir. Hiç bir vicdan sahibi bu ihaneti ve kentin yaşanmaz hale gelmesine izin vermez.

Kenti yaşanmaz kılan, bölge insanlarının yaşamını zorlastıran bu planlama anlayışı kabul edilemez. Dolayısıyla ÇED RAPORUNUN olumlu verilmesi yeni yanlışların yolunu açar ve emsal oluşturur. İmar planlarına rağmen çevreye zara vermesi nedeniyle düzenlenecek raporla bu bölgede ÇED olumlu raporu verilmemeli.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş