Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaGÜNCELİstanbul'da maske takma zorunluluğu getirildi

İstanbul’da maske takma zorunluluğu getirildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Bilim Kurulu maske zorunluluğu önerdi” dediği İstanbul dahil üç şehirde sokağa çıkarken maske takma zorunluluğu getirildi.

İstanbul, Ankara ve Bursa’da açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada Bilim Kurulu’nun bu üç il için maske zorunluluğu önerdiğini belirtmişti.
Üç ilin de hıfzıssıhha kurulu kararlarında  Koronavirüs (Kovid-19) hastalığının en temel özelliğinin; fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artması olduğu; salgının yayılmasını engellemenin en etkili yolunun da fiziksel teması azaltmak ve koruyucu önlemler almak olduğu hatırlatıldı.
Buna göre; kamu kurumları ve özel sektör iş yerlerinin kapalı alanları ile toplu ulaşım araçlarında maske takılması zorunluluğu kararlarına ilaveten, bu üç ilde sokağa çıkan her vatandaşın açık alanlarda da ağız ve burunu kapatacak şekilde, usulüne uygun maske takmasının zorunlu olması kararlaştırıldı.
Kararlarda, tedbirlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’inci maddesi gereğince idari para cezası verileceği, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı belirtildi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı