Salı, Kasım 28, 2023
Ana SayfaGÜNCELİstanbullular, Saraçhane'de iradelerine sahip çıktı

İstanbullular, Saraçhane’de iradelerine sahip çıktı

İstanbullular, Saraçhane’de iradelerine sahip çıktı. İmamoğlu: Ankara duysun ‘Her şey çok güzel olacak’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve “siyasi yasak” cezasına karşı İstanbullular iradelerine sahip çıkmak için Saraçhane’de buluştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “YSK Başkanı’na ve üyelerine hakaret ettiği” iddiasıyla 4 yıl 1 aya kadar hapis ve “siyasi yasak” talebiyle yargılanmasına devam edilirken Saraçhane’ye çağrı yapıldı. İstanbullular iradelerine sahip çıkmak için Saraçhan’de buluştu. Mahkeme İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi. Siyaset yasağı kararı da alındı. Kararın kesinleşmesi için istinaf tarafından da onanması gerekiyor.

İMAMOĞLU SARAÇHANE’YE GELDİ

Evrensel gazetesinde yer alan haberde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane önünde toplanan yurttaşları selamladı. İmamoğlu, “Evinize, Saraçhane’ye hoş geldiniz. İstanbul sizin, 16 milyon İstanbullunun. Hangi çılgın, millete ait sürecin önüne set koyabilirmiş? Hangi çılgın zincir vurabilirmiş? Hiç kimse vuramaz! Bu akşam biriz, birlikteyiz. Yarın, daha fazla birlikte olacağız. Genel Başkanlarımız bir arada olacak yarın, hep birlikte olacağız” diye konuştu.

İmamoğlu ardından sözü İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e bıraktı. İmamoğlu’nun yanında Akşener’in yanı sıra CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz de vardı. Yurttaşlardan sık sık “Hükümet istifa” sloganı yükseldi.

“Kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet” diyen Akşener, “Saraçhane, ne çektiniz be! Bundan yıllar önce okuduğu bir şiirle mahkum olan bir büyükşehir belediye başkanı vardı. Biz yuhlamayız, biz gereğini yaparız! O büyükşehir belediye başkanı, buradan sizlere seslenip demişti ki ‘bu şarkı burada bitmez’. Doğrudur, o şarkı orada bitmedi, bugün Meral Akşener olarak söz veriyorum, bu şarkı da burada bitmeyecek” diye konuştu.

Akşener’in ardından Ekrem İmamoğlu yeniden söz aldı, “Bu dava Türkiye’de adaletin kalmadığının ispatı, bu dava ülkeye adalet ve demokrasi gibi en ulvi değerleri getirmek istemeyenlerin yönettiği bir davadır” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İBB başkanıyken ceza aldığında kullandığı ifadeleri okuyan İmamoğlu “Görüyorsunuz değil mi nereden nereye” dedi.

İMAMOĞLU: ANKARA DUYSUN HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK

İmamoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Biz hayatımızda aklımıza gelmeyecek şeyleri yaşıyoruz Genel Başkanımız bizimle beraber duygularını paylaştı. Genel Başkanım Kılıçdaroğlu beni aradı. Yarın 6’lı masanını liderleri ile birlikte İstanbulluların evinde bir arada olacağız. Zamanını sizinle paylaşacağım. Bu dava, Türkiye’de düştüğü durumun özetidir.

Bugün utanç duyduğumuz bu anı, bu ortamı bize yaşatan bu yargı sürecinin kötü kararını yaşayıp sizleri buraya davet etmeyi elbette istemezdim. Bu dertleşmeyi sizin kararınızın yok sayıldığı bir ortamın bu şekilde bir alışkanlık haline geldiği anda gerçekten bu ülkeyi yaşatmaz hale getirmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürmüş olurduk. O yüzden sizi buraya davet ettim. Bu mahkeme, bu dava Türkiye’de adaletin kalmadığını ispatı. Bu dava, ülkeye adalet ve demokrasi gibi en ulvi değerleri getirmek istemeyen insanların yönettiği bir davadır. Hatta, devlet biziz; millet biziz, her şeyin sahibi biziz diyen insanların aymaz, utanmaz bir biçimde süreci etki altına alıp karar verdikleri bir davadır. Keşke bu dava bir hukuk davası olsaydı. Adalet önünde bir yargılanma süreci olsaydı. Bu dava, var olan düzende bozuk düzen diyebileceğimiz bir düzenin davasıdır. Aldıkları her karar, kendi çıkarları için… Milletimizin yaşadığı zorluklar, yoksullaşması, eğitimden adalete birçok sorunun üstünü kapatmak için ortaya koydukları çirkin bir irade sürecinin sonucudur. Çocuklarımızın gelecekle ilgili umudunun kalmadığı bir ortamda, ortada sudan sebeplerle uydurma gerekçelerle dava üreterek hukuku da zedeleyerek hepimizi yaralayan bir süreçtir bugün yaşadığımız dava. Bu bozuk düzeni kuran, bu bozuk düzen sahibi olan o bir avuç insan artık mertçe, dürüstçe, cesurca mücadele etmeyi bırakmışlardır. Kendi düzenlerini korumak için alavere dalavereye başvurarak akla gelmeyen işleri yürürlüğe koyan insanların sürecidir. Bu bozuk düzen, 31 Mart gecesi AA üzerinden o verileri kapatıp, seçimi elimizden almaya cesaret ettikleri gün başlamıştır. İstanbul’da büyük bir irade ortaya koydunuz. Kocaman bir demokrasi tokadı attınız. Seçimi vermek istemediler, söke söke aldınız! 6 Mayıs’ta seçimi iptal ettiler. Tokadı misli misli attınız. Doymadılar, doyamadılar.

Bugünkü davada verdikleri ceza, çirkin bir sonuçtur. Size okuyacağım sözü dinleyin; ‘Görüyoruz ki yargı gerçekten bağımsız değil, böylece yargının işleyişine, adalet ilkelerinin değil, siyasetin egemen olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Siyasi rakiplerimiz, güç ve çıkar odakları seçim sandıklarında karşımızda duramayacaklarını, önümüzü kesemeyeceklerini iyiden iyiye anlamış olmalılar ki böyle bir yola başvurdular. Bu yol, yanlış bir yoldur. Adalet, gün gelecek yargıyı siyasallaştıranlara da lazım olacaktır.’  Ne kadar doğru cümleler değil mi? Yahu, bu kararı aldıran zat, bu sözler senin değil mi! Bu sözler, bu belediyenin başkanı iken sizinle ilgili alınan bu kararla ilgili yaptığınız konuşmadan cümleler! Görüyorsunuz değil mi, nereden nereye! O gün yola millet diye çıkanlar, bugün millet biziz diyorlar! Devlet bizim diyorlar. Sonuç alamayacaklar.

Aradan üç buçuk sene geçmiş olabilir ama benim hâlâ gençliğim var, hâlâ umudumuz yüksek. Benim gibi milyonlarca ceketini çıkarıp, kollarını sıvayacak Türk milleti var. Sizden söz almak istiyorum 2023’te her şey, (kalabalık) ‘çok güzel olacak’. Ankara duysun bugün o mahkemeye müdahale eden akıl duysun Her şey (kalabalık) ‘çok güzel olacak’.”

“HAK, HUKUK, ADALET” SLOGANLARI

Çeşitli ilçelerden harekete geçen İstanbullular, Saraçhane’de, İBB otoparkının yanında toplandı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ve İl Başkanı Sema Barbaros, TİP de dahil birçok siyasi partiden temsilciler destek için Saraçhane’ye geldi. Almanya’da bulunan Kemal Kılıçdaroğlu da ziyaretini yarıda kesip uçağıyla Türkiye’ye dönüyor.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı