Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGÜNCELİstanbullunun mutluluk seviyesi 4,7

İstanbullunun mutluluk seviyesi 4,7

İstanbul Planlama Ajansı’nın 610 kişiyle yaptığı araştırmaya göre İstanbulluların Temmuz ayındaki yaşam memnuniyeti seviyesi 4,6 olarak belirlenirken mutluluk seviyesi 4,7 olarak ölçüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki İstanbul Planlama Ajansı ‘İstanbul Barometresi’ adını verdiği ve düzenli aralıklarla yaptığı araştırmanın Temmuz sonuçlarını yayımladı.

610 İstanbul sakini ile yapılan araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 25,1’i bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 18,5’i geçinmekte zorlandığını, yüzde 41,2’si kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 15,2’si ise geçinebildiğini ve kenara para da koyabildiğini belirtti.

İstanbullunun hal iyi değil

İstanbul’un İyi Olma Hâli İstanbulluların stres seviyesi 7,5; mutluluk seviyesi 4,7 olarak ölçüldü. Katılımcılara temmuz ayındaki duygu halleri soruldu ve 10 üzerinden değerlendirmeleri istendi. İstanbulluların ortalama stres ve kaygı seviyesi 7,5 olarak ölçüldü. Katılımcıların 10 üzerinden değerlendirmeleri istenen temmuz ayındaki yaşam memnuniyeti seviyesi 4,6 olarak belirlenirken mutluluk seviyesi 4,7 olarak ölçüldü.

Ev gündemi ekonomi ve kiralar

İstanbulluların bu ayda evdeki gündemi ekonomik sorunlar, konut satış ve kiralama fiyatlarındaki artış oldu.

“Evde en çok neyin konuşulduğu” sorusuna katılımcıların yüzde 71,5’i ekonomik sorunların, yüzde 5,8’i konut satış ve kiralama fiyatlarındaki artışın konuşulduğundan bahsetti. Bu konuları ailevi konular ve tatil planları takip etti.

İstanbul’un gündemi ekonomik sorunlar

Katılımcıların yüzde 40,2’si ekonomik sorunların, yüzde 36,4’ü de İstanbul’da konut satış ve kiralama fiyatlarındaki artışın İstanbul’un gündemi olduğunu belirtti.

Ayrıca dört aydır İstanbul’un gündemini ekonomik sorunlar ve İstanbul’da konut satış ve kiralama fiyatları oluşturdu.

Türkiye’nin gündemi akaryakıt zamları

Katılımcıların yüzde 20,7’si akaryakıt zamlarının, yüzde 14,6’sı döviz kurunda yaşanan hareketliliğin Temmuz’da Türkiye’nin gündemi olduğunu belirtti.

Katılımcılara göre Türkiye gündeminde üçüncü sırada yüzde 13,7 ile sağlık çalışanlarına şiddet vakaları ve bir doktorun öldürülmesi yer aldı.

Yüzde 70 istediği gıdayı alamadı

Katılımcıların yüzde 61,7’si temmuz ayında yeterli gıdaya ulaşma konusunda endişe yaşadığını belirtti. Katılımcıların yüzde 70,1’i bu ay içerisinde maddi yetersizlikten ötürü tercih ettiği gıdaları alamadığını ifade etti. Alt sosyoekonomik gruba ait katılımcılarda bu oranın yüzde 80,1 olduğu görüldü.

Katılımcıların yüzde 62,1’i yeterli gıdaya ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğünü belirtti. Çocuklu ailelerde bu oran yüzde 66,1 iken gelir düzeyine göre bakıldığında 5 bin TL ve altı gelire sahip katılımcıların yüzde 86,3’ünün yeterli gıdaya ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğü görüldü.

Yüzde 53 ekonominin kötüleşeceğini düşünüyor

İstanbulluların yüzde 53’ü yakın dönemde Türkiye ekonomisinin kötüleşeceğini düşündüğünü belirtirken yüzde 28,3’ü değişmeyeceğini, yüzde 18,7’si iyileşeceğini söyledi.

Geçen aya göre Türkiye ekonomisinin kötüleşeceğini düşünenlerin oranında artış görüldü.

İstanbul’un ilk üç sorunu

Ayrıca Katılımcılara göre İstanbul’un ilk üç sorunu da soruldu. Katılımcıların yüzde 62,5’si sığınmacı ve mülteciler, yüzde 50,8’i ekonomik sorunlar ve yüzde 37,2’si de konut satışı ve kiralama fiyatlarını söyledi.

Konut satışı ve kiralama fiyatlarını sorun olarak gören katılımcıların oranında geçen aya göre artış görüldü.

Kaynak: İstanbul Planlama Ajansı, bianet

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş