Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaPOLİTİKAİYİ PARTİ, “BİZ ÇÖZERİZ” TOPLANTILARININ İLKİNİ KARTAL’DA YAPTI

İYİ PARTİ, “BİZ ÇÖZERİZ” TOPLANTILARININ İLKİNİ KARTAL’DA YAPTI

İYİ Parti Kartal İlçe Başkanlığı tarafından iş insanlarına dönük “Biz Çözeriz” kapsamında ekonomi politikalarının konuşulduğu toplantı yapıldı.

Titanic Businness Hotel’de TBMM İYİ Parti Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yiğit Karakış, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ve Kartallı iş insanlarının katıldığı toplantıda ekonomi için hukukun önceliği öne çıktı.
Kartal Belediyesini temsilen Kartal Belediyesi Başkan Vekili Oktay Aksu, Başkan Yardımcısı İmam Aydın ve CHP Meclis Üyesi Yusuf Altay’ın katıldığı toplantıda açılış konuşmasını İYİ Parti Kartal İlçe Başkanı Fuat Onbaşılı yaptı.

SEBEP-SONUÇ İLİŞKİSİ BİRBİRİNE KARIŞTI


Fuat Onbaşılı, “Biz Çözeriz” toplantılarının ilkinin Kartal’da yapıldığını belirtti. Onbaşılı, Kartal’ın tarihine genel bir bakışla, Kartal ekonomisini üretim üzerinde yürüten 10 bin nüfuslu bir kent olmasına rağmen göç ve betonlaşmaya bağlı olarak bugün 500 bin nüfuslu bir kent haline geldiğini söyledi.
Onbaşılı, ekonomi biliminin sebep-sonuç ilişkisinin birbirine karıştığı bu dönemde paranın değer yitirmesi, zamlar vb. konuları konuşmaktan daha ziyade “Bugün burada sorunları değil, çözümleri konuşmak için toplanmış bulunmaktayız” dedi.

BİR EKONOMİK KRİZ DEĞİL, BU BİR BUHRANDIR

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem ise yaptığı konuşmada içinde yaşadığımız durum bir ekonomik kriz değil bu bir buhrandır dedi.
Erdem “Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu durum, bir ekonomik krizin çok ötesindedir. Gerçekten bir buhran içerisindeyiz. Bu buhranın en önemli nedeni Türkiye’nin şu anda yaşamakta olduğu yönetim sistemidir.

OHAL DÖNEMİNDE BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİLDİ

Bahadır Erdem OHAL döneminde Anayasa’da tek bir maddenin bile değişiminin mümkün olmayacağı bir OHAL döneminde başkanlık sistemine geçildiğini söyledi. Erdem, “OHAL döneminde o fırsattan istifade ile Sayın Bahçeli’nin  ‘Cumhurbaşkanı Anayasa yetkilerini daha aşkın olarak kullanıyor. Gelin Anayasayı Cumhurbaşkanına uyduralım’ şeklinde Dünya’da hiçbir siyasetçinin söylememesi gereken bir öneri ile Anayasa Sayın Cumhurbaşkanı’na uygun bir elbise” haline getirildi dedi.
Bahadır Erdem devamında Cumhurbaşkanın ve Ak Parti’nin denetlenmek istemediği belirterek, “Ak Parti denetlenmeyi sevmiyor” dedi.
Bahadır Erdem, “Bu bütün yetkileri tek bir kişiye veren sistemle, ülkenin şu anda bulunduğu bu büyük buhrandan bu şekilde bu yönetim anlayışıyla içinde çıkmak mümkün değildir” dedi.

“ARTAGAN PROJESİ”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yiğit Karakış ise İYİ Parti’nin açıklamış olduğu “Artagan Projesi”ne dikkat çekti. Karakış, “Her on senede bir krize gire gire bu yaşananları kader olarak benimsemeye başladık” dedi. Devamında ülkenin kaynaklarının Avrupa ülkelerini dahi geride bırakacak kadar iyi olduğunu belirti.

“BİR AN ÖNCE O SANDIĞI ÖNÜMÜZE GETİRİN”

Buğra Kavuncu, “Üretmek zorundayız başka bir çaremiz yok” ve devamında bunu herkes söylüyor; Ama esas sorun bunun nasıl yapılacağıdır. Bunu çözümü olarak ise açıklanmış olan “Artagan Projesi”ne atıfta bulundu.
Buğra Kavuncu “Kişiye bağlı değil sisteme bağlı bir devlet tesis etmek zorundayız” dedikten sonra son söz olarak ise “Bir an önce o sandığı önümüze getirin” dedi.

“SAĞLAM AT ÜZERİNDE ŞAŞKIN BİNİCİ”

Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Kalkınmanın birinci kuralının hukuk olduğunu ve hukukun olmadığı hiçbir yerde yatırımın olmayacağını belirtti.
Tatlıoğlu atıfta bulunarak durumu, “Türkiye ekonomisi sağlam at üzerinde şaşkın binici” olarak tanımladı. Anacak şu an at önde seyis arkada koşuyor. Ama bu atın binicisi (kadroları) düzgün olduğunda güven unsuru oluştuğunda mesafenin kapatılması mümkündür” dedi.
Tatlıoğlu iki yıldır ekonomi üzerine çalıştıklarını ve” Bugün içinde bulunulan durum ekonomi ile alakalı bir durum değil, sistemle alakalı bir sorundur. Türkiye ilk defa böyle bir kriz yaşıyor” dedi.
Toplantı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun sunumun ardında karşılıklı soru ve sohbetle devam etti.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı