Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIKabotaj Bayramı ve Kartal Deniz İskelesi

Kabotaj Bayramı ve Kartal Deniz İskelesi

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kartal halkının deniz ulaşım hakkına sahip çıkmak için Kartal Deniz İskelesi önünden kutlanmalıdır.

 
1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı emperyalist güçlerin kapitülasyonlar aracılığıyla Osmanlı’dan gasp ettiği, liman işletme ve kabotaj ayrıcalığı gibi hakların, Türkiye Cumhuriyeti ilanıyla geri kazanılmasından dolayı kutlanan bayramdır.
Kapitülasyonlardan dolayı  emperyalist devletlere ait gemiler Türkiye’deki limanlara ait oldukları devletin bayrağını taşıyarak girerlerdi. Kapitülasyonların kaldırılması anlaşmaları 1923 yılında yapılmasına rağmen denizlerin bağımsızlığı – Türkiye denizlerinde ve karasularında kabotaj hakkının Türkiye Cumhuriyeti’ne geçmesi- 1 Temmuz 1926 yılında sağlanabildi.
Kurtuluş mücadelesi ile kan ve can ile emperyalist tekellerden kazanılan bağımsızlık ve kabotaj hakkı bugün ne yazık ki, yerli tekelerin eline geçmiştir. Bunun en somut örneğini ve gerçekliğini Kartal halkı yaşamaktadır.
Kartal Belediyesi her yıl “Kartal Deniz İskelesi” önünden geçerek Su Sporları Merkezi’nde 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutlamaktadır. Bu kutlama Kartal Deniz İskelesinde yapılamamaktadır. Çünkü emperyalist tekellerden kazanılan bağımsızlık yerli tekellere ticaret unvanı:  İDO İSTANBUL DENİZ OTOBÜSLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. olan şirkete teslim edilmiştir. Bu isime aldanarak bunun kamusal bir işletme olduğu yanılgısına düşmeyelim. İDO İSTANBUL DENİZ OTOBÜSLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubuna aittir.
 

“Kartal Deniz İskelesi”ne deniz araçlarına binmek için değil köfte yemeye gidecekmişiz

Daha önceki bir makalemde belerttiklerimi buraya olduğu gibi aktarıyorum çünkü durumda bir değişiklik yok. Hatta, hatta gazeteci arkadaşımız Bülent Çimen’in haberine göre  “Kartal Deniz İskelesi”ne deniz araçlarına binmek için değil köfte yemeye gidecekmişiz. Çünkü iskele bir köfte firmasına verilecekmiş.
Tekrar konuya dönersek;
2011 yılında bir kamu hizmeti olan ulaşım, şirketlere kar kaynağına dönüştürüldü. Nisan 2011’de İDO özelleştirildi. Özelleştirme ihalesini Nisan 2011’de 861 milyon dolarlık teklifle Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu kazandı.
 

İDO VE KARTAL

1991 yılında Kartal-Yalova araba vapur seferleri kaldırılırken amaçlardan biri de İDO için karlı bir alan açmaktı. Çünkü İDO dış hatlar iç hatlara göre daha karlı olduğundan iç hatların yanı sıra Kartal-Yalova hattı ve Avşa, Armutlu, Bandırma gibi iskeleler ve hatlar devreye sokuldu.
1991 yılında Kartal-Yalova araba vapuru kaldırılınca Kartal-Yalova yolcuları için tek ulaşım aracı, daha pahalı olan, deniz otobüsleri kaldı.
Ancak bir başka ilginçlik Temmuz 2004 Yılında Pendik-Yalova arasında araba taşıyan hızlı feribot seferleri devreye girdi. Kartal-Yalova araba vapur seferleri kaldırılıp Eskihisar –Topçular hattına kaydırılırken bu kez Pendik-Yalova arasında araba taşıyan hızlı feribot konuyordu. Bu açıkça Kartal’ın geri bırakılmasıydı.
Ancak bunula da yetinmediler. İDO, bu kez Kartal- Yalova yolcularını Pendik- Yalova hızlı feribotlarına çekmek için, Kartal- Yalova deniz otobüsü takaları koyup seferlerini azalttı.
 

DENİZ OTOBÜSÜ YERİNE TAKA

Haziran 2014 yılında İDO Kartal-Yalova arasında artık deniz otobüsü yerine sefer saatleri de düşürülerek takaları devreye koydu. Yalova-Kartal arasına konulan takalar deniz otobüsü ile 45 dakikada alınan yolu 1.45 dakikada almaya başladı. Gerekçeleri ise bu kez Kartal-Yalova hattında yeterli yolcu ve kar olmamasıydı. İDO yaptığı açıklamada “İDO, Kartal-Yalova arasındaki deniz otobüsü seferlerini, 11 Haziran tarihinden itibaren yolcu motoru seferleri olarak yeniden düzenlerken, yolcu motoruyla seyahat etmek istemeyen yolcularını da Pendik-Yalova hızlı feribot hattına yönlendirme kararı almıştır” diye açıklıyordu.
Nisan 2015 yılında yükselen tepkiler üzerine Yalova-Kartal arasında deniz otobüsleri tekrardan devreye girdi. 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren Kartal İskelesi’nde 07.00 ve 17.00 saatlerinde sefer gerçekleştirilirken Yalova’dan ise 14.30 ve 18.30 saatlerinde deniz otobüsü seferleri başladı.
 

OLMAYAN TADİLAT YOKEDİLEN ULAŞIM HAKKI

Ancak çok uzun sürmedi. Kartal halkı bu kez açıkça yalan söylenerek aldatıldı. İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) iskelesi Haziran 2017 Yılında bir pankartla kapatıldı. Kartal İDO iskelesi “Tadilat nedeniyle hizmet veremiyoruz”, “ Pendik terminalimizi kullanabilirsiniz” denilerek kapatıldı. Vatandaşlar İDO’nun bu açıklamasına inanarak “tadilatın” bitmesini beklediler. Ancak bir süre sonra bu alanda tadilat olmadığını ve esas olarak Kartal halkının deniz ulaşım hakkının gaspedildiğini gördüler.
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, tüm bu yapılanları ve zorlukları aşarak Kartal-Yalova deniz otobüs seferlerini başlatmak istiyor. Oysa görüldüğü üzere Kartal halkının ulaşım hakkı ve Kartal’ın geri bırakılması kar uğruna ortadan kaldırılmıştır.
Kartal halkı kendisinden çalının ulaşım hakkına sahip çıkmadığı taktirde bu hattın tekrar açılması çok olası görülmüyor.
Bu hakkın savunulması kamusal hak olan ulaşım hakkının kamulaştırılmasını gerektirmektedir. Dolayısıyla ulaşımın kamulaştırılması Kartal-Yalova deniz otobüs seferlerini başlaması talebi ile birlikte ele alınarak ulaşım hakkı talebi yükseltilmelidir.
Kartal-Yalova deniz otobüs seferlerinin tekrar başlaması Kartal halkının mücadelesine bağlıdır” diyerek yazmıştım.
 

Kartal Belediyesi AKP gibi tekellere garanti vermektedir

Kartal Belediyesi bu mücadelede yer almak yerine mevcut durumu kabullenerek meşrulaştırmıştır. Daha da ötesi hazırladığı ve sunduğu tekliflerle bu tekelle yolcu garantisi vermiştir. Ancak buna rağmen Kartal’da deniz ulaşımı açılamamıştır. Kartal Belediyesi Kartal halkının deniz ulaşım hakkının gaspı karşısında açık bir tutum almalıdır. Kartal halkının verdiği vergileri bu tekelle yolcu garantisi olarak peşkeş çekmek gibi bir amaçtan da derhal vazgeçmelidir.
Kartal Belediyesi 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamasını  Kartal Deniz İskelesi önünde yaparak Kartal halkının deniz ulaşım hakkını ilan etmelidir.
Başta Kartal Kent Konseyi olmak üzere tüm parti ve kitle örgütleri Kartal halkının deniz ulaşım hakkına sahip çıkmak için gerekli tutumu almalıdır.

KARTAL HALKININ DENİZ ULAŞIM HAKKININ GASPI

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı