Çarşamba, Haziran 29, 2022
Ana SayfaEMEKKadıköy Belediye İşçilerinin Grevi Kararlılıkla Sürüyor

Kadıköy Belediye İşçilerinin Grevi Kararlılıkla Sürüyor

 

Kadıköy Belediyesinde Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube ile belediye yönetimi arasındaki toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine dün 2 bin 300 işçi greve başladı. Grevin ikinci gününde Kadıköy Belediye Başkanlığı önünde toplanan işçilere Kadıköy’de yaşayan yurttaşlar ve üniversite öğrencileri de destek verdi.
İşçiler belediye önünde yaptıkları açıklamada yönetim tarafından yeni bir teklifin gelmediğini, mücadelenin haklarını alana kadar devam edeceğini vurguladı.

Grevdeki işçilere desteğe gelen Emek Gençliği üyeleri de hak kaybı yaşayan işçilerle sorunlarının ortaklaştığını, çözümün birlikte mücadelede olduğunu vurguladı.

“HER ŞEYİ KATIYORUZ, YİNE DE BAŞKAN’IN SOSYAL MEDYADA SÖYLEDİĞİ RAKAMI BULAMIYORUZ”

Kadıköy Belediye Başkanlığı önünde açıklama yapan DİSK Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, Kadıköy Belediye Başkanı’nın “Yüzde 38 zam teklif ettik” açıklamasına tepki göstererek “Yol parası bizim cebimize girmiyor, yemek parası bizim cebimize girmiyor. Yemek yemeden, çalıştığımızı yol parası vermeden işe geldiğimizi sanıyorlar, hesabı ona göre yapıyorlar. Onların hesabına göre 365 gün aç çalışmamız lazım ki o para cebimize girsin. Her şeyi katıyoruz yine de Başkan’ın sosyal medyada söylediği rakamı bulamıyoruz. 50 kişi bu işin içinden çıkamadık. Bize gerçekçi rakamlarla gelecekler ki biz de onlara karşı bir adım atalım, böyle manipüle ederek olmaz. Biz bu grev kazanımla sonuçlanıncaya kadar burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

“İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GREV KIRICILIĞI YAPIYOR”

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin grev kırıcılığı yaptığını söyleyen Ahmet Arıkan, “Ana artarleri 50 yıldır toplamayan Büyükşehir Belediyesi, greve çıktığımız gün toplamaya başladı. Buradan Ekrem İmamoğlu’na sesleniyorum, hani emekten yanaydınız hani işçiden yanaydınız? Bu tavrınızdan vazgeçin. Biz ekmek mücadelesi veriyoruz. Sizlere oy veren milyonlarca insan emeğin, emekçinin yanında olun diye oy verdi. Eğer bu tavrınızdan vazgeçmezseniz Büyükşehir Belediyesinin önüne de gelmesini biliriz” diye konuştu.

“KİMSE GÖZÜMÜZÜ KORKUTAMAZ, MÜCADELEMİZİN ÖNÜNE GEÇEMEZ”

Dün gece Kadıköy Belediyesinden işçi arkadaşlarının karakola götürüldüğünü, gözdağı verilmeye çalışıldığını söyleyen Arıkan, “Polis, arkadaşlarımızı alıp karakola götürüyor, ne yapalım diye? Belediye yönetiminden talimat istiyorlar. Arkadaşlarımız karakola götürüldü, orada taciz edip gözünü korkutmaya çalışmışlar, sabah işçi arkadaşlarımız gözleri yaşlı geldi. İşçilerimize 3 bin 200 lira sokağa çıkma yasağı cezası kesmişler. Biz bu parayı aslanlar gibi toplar öderiz, kimse gözümüzü korkutamaz, mücadelemizin önüne geçemez” dedi.
Daha sonra Belediye Başkanlığına sırtlarını dönerek belediye yönetimini alkışlarla protesto eden işçiler, “Başkan baksana kaç kişiyiz saysana”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

İNSANCA YAŞAM TALEBİNDE ORTAKLAŞIYORUZ

İşçilere desteğe gelen Emek Gençliği üyeleri adına konuşan Metin Berk Süer, “Kadıköy Belediyesi işçilerinin talebi sadece bir ücret talebi değildir, insanca yaşam talebidir. Kadıköy işçileri insanca bir yaşam taleplerinin arkasındalar. Biz de gençlik olarak onlardan ayrılmadığımızın farkındayız. Gençliğin talebi de insanca, eşit, demokratik bir Türkiye’de yaşamaktır” dedi.
(İstanbul/EVRENSEL)

Fotoğraf: Murat Uysal/Evrensel
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar