Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANAT“Kafkasya Efsaneleri” resim sergisi

“Kafkasya Efsaneleri” resim sergisi

“Kafkasya Efsaneleri” resim sergisi

Çeçen sanatçı Rustam Yahihanov’un “Kafkasya Efsaneleri” isimli resim sergisi, Maltepe Belediyesi Prof. Dr.Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ziyarete açıldı.

2016 yılından beri Çeçen Cumhuriyeti’nin “Onur Sanatçısı” olan, Rusya Sanat Akademisi’nin “Değerli Kişiler İçin” verdiği madalyaya layık görülen Çeçen sanatçı Rustam Yahihanov’un “Kafkasya Efsaneleri” isimli resim sergisi Maltepe Belediyesi Prof. Dr.Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ziyarete açıldı. Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı sergide Yahihanov, gelenek ve çağdaş sanat deneyimini bir araya getirdiği eserlerini Maltepeli sanatseverlerle buluşturdu. Yahihanov, eserleriyle atalarının topraklarına olan derin saygısını, tarihine ve insanlarına olan sevgisini, bilgeliğini yansıttı.

LİDERLER, KADINLAR VE KOMUTANLAR

Yahihanov, Kafkas halklarının gözünde efsaneleşen isimleri, isyan liderlerini, askeri müfrezelerin komutanlarını, Çeçen kadınları ve çocukları, bu dağlık bölgenin tarihini resmetti. Kuzey Kafkasya tarihinin kahramanlarına adanmış on iki grafik çalışmayı sanatseverlerin beğenisine sundu. Linol baskı tekniğine yer verdiği eserlerinde, ziyaretçilere gördükleri baskıların yapılma aşamalarını gösterdi. Rustam Yahihanov’un “Kafkasya Efsaneleri” resim sergisi 29 Eylül’e kadar Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi, Galeri A+B’de ziyaret edilebilir.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş