Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANAT“Serpintiler, Beklentiler” İsimli Resim ve Fotoğraf Sergisi

“Serpintiler, Beklentiler” İsimli Resim ve Fotoğraf Sergisi

Kamber Değirmenci ve Nilgün Kaderoğlu’nun “Serpintiler, Beklentiler” isimli resim ve fotoğraf sergisi Kartallı sanatseverlerle buluşması devam ediyor.

Yüksel FIRAT

Kamber Değirmenci ve Nilgün Kaderoğlu’nun “Serpintiler, Beklentiler” isimli resim ve fotoğraf sergisi Kartallı sanatseverlerle buluşması devam ediyor. Değirmenci’nin resimlerinden, Kaderoğlu’nun fotoğraflarından oluşan sergide yaşamın içinden gündelik, güncel ve politik figürler eserlere yansıyor. Kartal Belediyesi fuaye alanında devam eden sergi 15 Aralık tarihine kadar kadar görülebilir.

Kartallı sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği sergi hakkında açıklamalarda bulunan Kamber Değirmenci; “Sanat yaşam demektir. Yaşamdan ayrı, yaşamın dışında bir sanat düşünülemez. Sergimizde; emeğin, işçinin ve doğanın sorunlarını yansıtmaya çalıştık.” dedi. Kadın cinayetleri ve tecavüzlerinin artık günlük olaylar haline geldiği bir zamanda bunları görmezden gelerek resim yapamayacağını ifade eden Değirmenci, toplumun sorunlarına dokunulmadan sanat yapılamayacağının altını çizdi.

Sanatın kaba ve slogancı olmaması gerektiğini belirten Değirmenci, “İçerik zengin olmalı ama biçimin çeşitliliği ve farklılığı sanatı zenginleştirmeli. Yeteneği olan ve koşulları uygun olan herkes yapmalı” şeklinde konuştu.

Sergide fotoğraflarıyla yer alan Nilgün Kaderoğlu ise “Amacım duyguyu yakaladıktan sonra fotoğraflarımla karşı tarafa hissettirmek. Görüntünün duyguya, gözlerin kalbe gitmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin her bölgesinde fotoğraf çektiğini hatta yurt dışından da fotoğraflarının olduğunu söyleyen Kaderoğlu, “Hiçbirinin diğerinden bir farkı yok benim için, o anki duygular farklı olabilir ama değerleri aynı” dedi.

Sergi Kartallı sanatseverlerin ilgisini çekti. Açılışta ve sonraki günlerde sanatseverler sergiyi gezdi ve sanatçılarla resim ve fotoğraflar hakkında uzun sohbetlerde bulundular.

Sergiyi gezen sanatseverlere sergiyi sorduk.

Yusuf Altınbulak “ Kartal’da hem resim hem de fotoğraf sergisini açan Kamber Değirmenci ve Nilgün Kaderoğlu’nu, sanatı halkla tanıştırmak ve halk için sanat anlayışı ile güzel bir sergi açmışlardır. Kendilerine teşekkür ederiz. Oldukça kalabalık bir kitle bugün açılışta bulundu. Meraklı güzlerle hem fotoğraflara hem de resimlere bakıyorlar. Tabii buradaki resimlerin bize öğretisi; Özellikle Kamber Değirmenci’nin emekten yana doğanın güzelliklerinden yana olan duygularını tabloya yansıtmasıyla dikkatimizi çekti. Nilgün Kaderoğlu’nun fotoğraf sergisinde ise anlık gördüklerimizi veya dikkat edemediklerimizi deklanşöre basıp anı durdurarak, gözümüzün önünde o anı, o zamanı o anlık görüntüyü bize yansıttı. Teşekkür ediyoruz. Her iki sanatçımıza da sanat yaşamlarında başarılar diliyoruz.

Kartal Bilim ve Düşünce Atölyesi “Serpintiler, Beklentiler” adlı sergiyi ziyaret etti. Dikkatlerini en fazla çeken Kamber Değirmenci’nin yeni çalışması “Darağacı” oldu.

Kamber Değirmenci yeni çalışmasını Kartal Bilim ve Düşünce Atölyesinden gelenlere; ”Deniz, Yusuf, Hüseyin ve Erdal’ın darağacını kırdıklarını ve hesaplaştıklarını ancak kitlenin henüz bu hesaplaşmayı gerçekleştiremediğini ve bu tabloda bunu anlatmaya çalıştım” dedi.

Eren Yüceboy; Daha öncede Kamber Değirmenci sergisi gezdim.  İççi sınıfı mücadelesinin kesitlerini bu sergide de görmek mümkün. Özellikle halkın öncüleriyle halkın birlikte  egemen sınıflarla henüz hesaplaşmadığını ama yönlerinin oraya dönük olduğunu anlattığı darağacı tablosu çık etkileyici.”

Emine Göksal “Çok beğendim. Özellikle işçi resmi ile kucağında çocuk olan resimden çek etkilendim.

Raziye güleç “Çok beğendim çok beğendim. Çok güzel, Özellikle manzara fotoğraflarını çok beğendim.” Dedi. Ayşe Karaçeper ise atların fotoğrafına dikkat çekti.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş