Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaGÜNCELKan ve Kök Hücre Bağışı

Kan ve Kök Hücre Bağışı

Kan ve Kök Hücre Bağışı

Kartal Belediyesi ile Kızılay Kartal Kan Merkezi, Barkın Başocak için kan ve kök hücre bağışı başlattı.

39 yaşında kanser hastası Barkın Başocak’ın ailesi kök hücre için Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Şenol Karasu’ya ulaştı. Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğünün çabası ve ilgili yazısıyla Kızılay Kartal Kan Merkezi ile birlikte bağış kampanyası başlatıldı.

Kartal Belediyesi Fuaye alanında Barkın Başocak kök hücre bulunabilmesi amacı ile kan ve kök hücre bağışı başladı. Kampanya 2, 3 ve 4 Ağustos tarihlerinde devam edecek.

Bugün sabah 9.00’da başlayan kampanyaya vatandaşla büyük ilgi göstererek katıldılar. Barkın Başocak’ın annesi Sevim Başocak’ın “Kök hücrenin bulunabilmesi için tüm vatandaşları duyarlılığa ve desteğe çağırdığını” söyledi.

İlk gününde katılımın yoğun olduğu kan ve kök hücre bağışı etkinliğinde bağışçılar, fuaye alanını doldurdu. Kampanyaya vatandaşların yanı sıra belediye personeli de büyük ilgi gösterdi.

Uzmanlar tarafından detaylı bir bilgi taraması yapıldıktan sonra sedyelere alınan bağışçılar, kan ve kök hücre bağışlarını yapmalarının ardından belli bir süre gözlem altında tutuldu ve ardından kendilerine çikolata ve soda ikram edildi.

Alanda hazır bulunan hasta annesi Sevim Başocak bağışçılara tüm lösemi anneleri adına teşekkür edip, kampanyaya herkesin duyarlı olmasını beklediğini belirtti.

Mustafa Oktay Aksu’dan Kan ve Kök Hücre Bağışı Çağrısı

Etkinliğe Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Oktay Aksu da kan bağışı yaparak destek verdi. Bu önemli etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı gurur duyduklarını belirten Aksu, “Bu konuyu öncelikle Kartal Kent Konseyi’ndeki arkadaşlarımızdan haber aldık.

Kartal Kent Konseyi, Kartal Belediyesi ve Kızılay Kartal iş birliğiyle bu çalışmayı başlatmış bulunuyoruz. Barkın’ın annesi de şu anda yanımızda. Kardeşimiz yaklaşık bir buçuk yıldır lösemi tedavisi görüyor ve kendisine donör arayışı içerisindeyiz.

Ümit ediyorum ki bu kardeşimize burada uygun donör bulunur, kan nakli gerçekleşir ve sağlığına kavuşur. Tüm komşularımızı bağışta bulunmaya davet ediyorum.” Dedi.

2 Ağustos Salı günü başlayan ve üç gün sürecek olan kampanyada ilk gün kan ve kök hücre bağışı, kalan iki günde ise yalnızca kök hücre bağışı kabul edilecek.

Kampanya 4 Ağustos Perşembe günü sona erecek. Toplanan kök hücre bağışlarıyla hem Barkın Başocak için uygun bir donör aranacak hem de Kızılay’da analizleri yapılan bağışların diğer hastalara da şifa olması sağlanacak.

Bağışçı olmak isteyen bir kişi;
18-50 yaş aralığında olan her sağlıklı vatandaş (Hepatit B, Hepatit C ve Sifiliz hastalığı geçirmemiş olan, kronik hastalığı bulunmayan, kanser, HIV ( AIDS ) tanısı almamış olan kişiler) bağışta bulunabilir.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı