Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaEMEKKandil, "Savaşlara karşı çıkmaya devam edeceğiz"

Kandil, “Savaşlara karşı çıkmaya devam edeceğiz”

Geneli-İş 4 Nolu Şube Başkanı Hasan Kandil; “Savaşlar her şeyden önce işçileri, emeğiyle geçinenleri, ekonomiyi ve sosyal hakları olumsuz etkilemektedir. O nedenle barış içinde bir arada yaşamayı savunmaya ve savaşlara karşı çıkmaya devam edeceğiz.

Kartal/Yüksel Fırat

Kartal’da bulunan sendikalarla Filistinlilere yönelik saldırılar karşısında ne yapmalı sorusuna bu kez DİSK/Geneli-İş 4 No’lu Şube Başkanı Hasan Kandil’le cevap aradık.

Emperyalist devletler bu katliamlara ortak oluyor diyen Hasan Kandil sürece ilişkin düşüncelerini şöyle özetledi;  “Sivillere yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz. Sivil yerleşimlerin, hastanelerin ve altyapı tesislerinin bombalanmasını lanetliyoruz. Bu savaş suçlarına karşı emperyalist devletler sessizliğini koruyarak bu suça alet olmaktadır.   Savaşın bugün başlamadığını, bölgenin 100 yıldır sömürgeciliğe, işgale, ayrımcılığa, katliamlara ve sürgünlere sahne olduğunu biliyoruz. Dün olduğu gibi bugün de Filistin halkının yanındayız. Filistinlilerin haklı taleplerinin yanındayız ve topraklarına geri dönüş hakkını savunuyoruz.

Emperyalist ülkelerin Ortadoğu üzerindeki politikaları yıllardır bu toprakların istikrarsızlaşmasına, kültürel ve siyasal yönden otoriterleşmesine ve gericiliğe teslim olmasına, savaşlarla çocuk ve kadınların ölmesine neden oluyor. Emperyalist devletler Ortadoğu’daki çıkarları temelinde işine gelince lafta insan hakları ve demokrasi söylemi içinde olurken İsrail’in Gazze Şeridine yönelik düzenlediği saldırılarda 3 bin 38 çocuğun öldürülmesini seyrederek bu katliama ortak olmaya da devam ediyor.

Konu uluslararası sendikal hareketin de gündemindedir. Konfederasyonumuz DİSK’in üyesi olduğu Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) yüzlerce sivilin öldürüldüğü şiddet olaylarını kınamaktadır. ITUC, tüm tarafları ve uluslararası toplumu barış için harekete geçmeye, uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler kararlarına saygı göstermeye çağırmaktadır.

Biz de buradan Filistin sendikalarıyla iletişim halindeyiz. Askeri çatışmalara ek olarak Batı Şeria’da ve işgal altındaki topraklarda çalışan çok sayıda Filistinli işçi işlerine gidip gelirken gözaltına alınmıştır. DİSK ve Sendikamız Genel-İş bunları öğreniyor ve takip etmeye çalışıyor.

Uluslararası sendikal hareket, çatışmaların Filistin’i aşarak bütün bölgeye yayılmasından endişelidir. Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Suriye ve İran’da farklı silahlı çatışmalar ve savaşlar sivilleri de etkileyecek şekilde şiddetlenmektedir. Savaşlar her şeyden önce işçileri, emeğiyle geçinenleri, ekonomiyi ve sosyal hakları olumsuz etkilemektedir. O nedenle barış içinde bir arada yaşamayı savunmaya ve savaşlara karşı çıkmaya devam edeceğiz” diyerek duygu ve düşüncelerini anlattı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş