Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaKÜLTÜR SANATKARİKATÜRLER FİRARDAYDI

KARİKATÜRLER FİRARDAYDI

Kartallı Karikatür sanatçısı Hasan Seçkin’in 40 yıllık yaratımı olan karikatürler sanatseverlerin tişörtlerinde cisimleşerek yaşama katıldılar.

 
Yüksel FIRAT

Kartal Belediyesi’nin desteği ile Kartal Sanat Sokağında Hasat Sanat Atölyesi’nin gerçekleştirdiği “DUVARLARDAN SOKAĞA FİRARİ KARİKATÜRLER” etkinliği Kartallı sanatseverlerin yoğun ilgisi ve katkısıyla gerçekleşti. Sanatseverler Hasan Seçkin’in tişörtlere çizdiği karikatürleri giyerek sergiyi oluşturdular.

Hasat Sanat Atölyesi üyeleri, karikatüristler, şair ve yazarların ve vatandaşların katıldığı  serginin açılış konuşmasını, eğitimci, şair ve yazar Niyazi Yaşar yaptı. Niyazi Yaşar karikatürün muhalif ve direngen yanına vurgu yaptı. “Korksunlar ve korkmaya da devam etsinler” dedi

Yaşar’ın ardından söz alan Karikatürist Hasan Seçkin’in ise ;“Bildiğiniz gibi yaklaşık olarak kırk yıldır Kartal’da çizgiyle, çizgi aracılığıyla mizah yapmaya çalışıyorum. Bu kırk yıllık süreç içerisinde karikatürlerim pek çok dergide yayınlandı, birçok defa sergiler açtım. Yaklaşık olarak 100’e yakın karma sergide ve 50’ye yakın kişisel sergide karikatürlerim sergilendi. Fakat bir süre sonra karikatürlerimi sergi salonlarından, kataloglardan, dergilerden; sokaklara çıkarma, sokaklarda çizgilerimi daha özgür kılmaya çabaladım. Şimdi Hasat’ın düzenlemiş olduğu bu  sergiyle karikatürler firar etti” dedi.

Hasan Seçkin devamında;” Tabii böylesi bir serginin bir diğer amacı Kartal’da Hasat’ın da bulunduğu bu Sanat Sokağı’nı sanatın mekanı haline getirmek” olduğunu söyledi.
Etkinlik daha sonra şair ve yazarların konuşmaları, şiir  ve müzik sunumları ile devam etti.

Karikatür sergisi süresince  Hüseyin Aslan karikatür çizimleri yaptı.
 
 
 
Not: Kartallı şair ve aydınlarımızın şiirlerini Kartal’ın Sesi YouTube kanalında izleyip dinleyebilirsiniz.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı