Pazartesi, Haziran 27, 2022
Ana SayfaGÜNCELKarlıktepe Halkı Park İçin İBB'ye Dilekçe Verdi

Karlıktepe Halkı Park İçin İBB’ye Dilekçe Verdi

Mahkeme kararının ardından; Karlıktepe Mahallesi Muhtarı Barış Korkmaz ve Karlıktepe Mahallesi Mahalle Gönüllüleri adına Süleyman Şahin, 20 dönüm alanın “Kartal Yeşil Yaşam Parkı” olarak projelendirilmesini içeren dilekçeyi ve sürece ilişkin bilgileri kapsayan dosyayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sundular.

 
Sunulan dilekçede;
“Tüm İstanbul da olduğu gibi ilçemizde de yeşil alan ve parklar yetersizdir. Çoğu mahallemizde olası bir depremde sığınacak, toplanacak alanımız dahi yoktur.
İlçemizin önemli bir alanı olan ve 3 mahalle sınırında yer alan Karlıktepe mahallemizde bulunan 60 dönümlük bir alan (2274 Ada 408 Parsel); 1972 yılı planlarında, 2007 Nazım planında ve 1/1000’lik 2006 planlarında “Açık ve Kapalı Spor Alanı” olarak belirlenmişti. İBB yönetimi bu alanı 2012 yılında, plan tadilatına giderek imara açmıştır.
İmar planlarında yapılan değişiklik sonucunda 2274/408 numaralı parselin yaklaşık 35 dönümlük alanına gökdelenler yapılmış olup kalan son 20 dönüm İBB’ye ait alan da konut kapsamındadır. ” denildi.
Devamında, “Mevcut arazinin imara açılmasına karşı, kamu yararı taşımadığı, bölgede yeşil alana ihtiyaç olduğu, imar bütünlüğü ve ilgili yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle dava açılmış olup mahkeme kamu yararı yönünde karar verdiği ekte sunulan belgelerde açıkça görülmektedir” denilerek mahkeme kararı  ve  Salgın koşullarında mahalle halkının verdiği 3200 imza İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edildi.
Mahalle halkı adına ortaya konan talep, “İBB Yönetiminden talebimiz; mahkemenin kamu yararına verdiği karara uygun davranmasıdır.  İBB’ye ait 20 dönüm alanın, tıpkı ‘Göztepe Özgürlük Parkı’, ‘Beylikdüzü Yaşam Vadisi parkı’ gibi, çocuklarımızın, gençlerimizin oyun oynayacağı, yaşlılarımızın gezip dinleneceği, mahalle halkının nefes alacağı “Kartal Yeşil Yaşam Parkı” olarak projelendirilmesini talep ediyoruz” denildi.
 
 

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar