Salı, Mayıs 30, 2023
Ana SayfaGÜNCELTopçamlar İçin Mahkemenin Olumlu Kararı Bekleniyor

Topçamlar İçin Mahkemenin Olumlu Kararı Bekleniyor

T.C İstanbul 9. İdare Mahkemesi bilirkişi incelemesi yapılması kararının ardından imara açılan Kartal Karlıktepe Mahallesi 2274/408 parselde inceleme yapıldı. Karlıktepe sakinleri Topçamların Deprem Toplanma Alanı olması için mahkemeden kendileri için olumlu karar bekliyor.

T.C İstanbul 9. İdare Mahkemesi bilirkişi incelemesi yapılması kararının ardından imara açılan Karlıktepe Mahallesi 2274/408 parselde inceleme yapıldı. Kartal Karlıktepe sakinleri Topçamların Deprem Toplanma Alanı olması için mahkemeden kendileri için olumlu karar bekliyor. Halk, bu olumlu karar için ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AKP dönemi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kartal’ın yeşil alan ve spor alanlarını ortadan kaldıran bu kararın tarafı olmaktan vazgeçemesini ve mahkemede taraf olmaktan çıkmasını istiyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kartal Karlıktepe Mahallesi’nde Topçamlar bölgesi 2012 yılında imara açılarak Manzara Adalar gökdelenlerinin yapılması ve 20 dönümlük arsanın da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından konut alanı haline getirilmesi sağlandı.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinde yasalara ve plan bütünlüğüne aykırı olduğu için karşı çıkmasına rağmen bu alan imara açıldı.

Bunu üzerine İbrahim Doğan yasalara ve plan bütünlüğüne aykırı olduğu iddiasıyla 2012 yılında bu arsa için davacı oldu.

Süren mahkeme sürecine bağlı olarak; T.C İstanbul 9. İdare Mahkemesi bilirkişi incelemesi yapılması kararının ardından Karlıktepe Mahallesi 2274/408 parselde inceleme yapıldı.

Davacı İbrahim Doğan, Kartal Kent Konseyi Başkanı Türkan Kurtulmaz, Kartal Karlıktepe Mahallesi Muhtarı Barış Korkmaz, Kartal CHP Eski İlçe Başkanı Erdal Kıskanç, Kartal CHP İlçe Başkan adayı Ali Aluç ve mahalle sakinleri inceleme esnasında alanda toplandı.

İbrahim Doğan burada yaptığı açıklamada; “Karlıktepe Mahallesi sınırları içinde bulunan bu 60 dönümlük alan, 1972 yılı planlarında, 2007 Nazım Planında ve 1/1000’lik 2006 planlarında “Açık ve Kapalı Spor Alanı” olarak belirlenmiştir. 2012 yılında 1/5000’lik planla bu parsel bazında burası spor alanı olmaktan çıkarılarak konut artı ticari alan haline getirildi ve imara açıldı. Buradaki gökdelenler buranın üzerine kuruldu. Yine buradan 20 dönümlük arazi ise İBB tarafından bedelsiz olarak kendine terki sağlandı. Kendisine bedelsiz terke karar verilen alanı ise yeşil alan değil konut alanına dönüştürüldü” dedi.

İbrahim Doğan bu alanın deprem toplanma alanı, spor alanı ve park olarak sosyal donatı alanı olarak belirlemek yerine konut alanı haline getirilmesi üzerine dava açtığını belirtti.

İbrahim Doğan; “Ancak ne yazık ki, 8 yıldır hukuk halen tecelli etmedi. Umarız bir an önce mahkeme bizim haklılığımızı bir şekilde tescil eder. Hiç değilse İBB’ ye kalan bu 20 dönümlük alan tekrar plan tadilatı yapılarak bu alan deprem toplanma alanına dönüşür” dedi.

İBRAHİM DOĞAN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE SESLENDİ

Cumhuriyet Halk Partisi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis grubunun o dönemki tutumunu sürdürüp sürdürmeyeceği ve şimdi bu davadan çekilip çekilmeyeceği süreci belirleyecektir diyor keşif alanında toplananlar.

İbrahim Doğan; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geçmiş belediye yönetimi tarafından kamu yararı ve hakları göz ardı edilerek yasalara ve plan bütünlüğü ilkelerine aykırı olarak yapılan bu düzenlemeyi savunmamasını ve bu davadan çekilmesini istiyoruz” dedi.

KARTAL BELEDİYESİ DAVALI TARAF OLARAK KEŞİF ALANINA GELDİ

T.C İstanbul 9. İdare Mahkemesi bilirkişi incelemesi esnasında davalı İBB bulunmazken Kartal Belediyesi adına gelen avukat bu spor alanının ortadan kaldırılmasına ilişkin bir açıklama yapmazken, yapılan plan değişikliğini buranın 1/1000’lik planla kentsel dönüşüm alanı olarak belirlendiğini ileri sürerek savundu.

Kent Konseyi Başkanı Türkan Kurtulmaz, Karlıktepe Mahallesi Muhtarı Barış Korkmaz, Kartal CHP Eski İlçe Başkanı Erdal Kıskanç, Kartal CHP İlçe Başkan adayı Ali Aluç ve mahalle halkıda hem İBB hem de Kartal Belediyesine seslenerek bu alanın deprem toplanma, spor ve park alanı olarak planlanmasını istedi.

Kent Konseyi Başkanı Türkan Kurtulmaz yaptığı açıklamada; “İlçemizde sosyal donatı alanı, deprem toplanma alanı ve spor alanları oldukça az. Biz Kent Konseyi olarak bu alanın buna uygun olarak planlanmasını istiyoruz. Kartal halkının da kentine donatı alanlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Karlıktepe Mahallesi Muhtarı Barış Korkmaz ise yaptığı açıklamada; “Mahallemizde deprem toplanma alanı yok. Kartal Kaymakamlığına ve Kartal Belediyesine buranın deprem toplanma alanı ve spor alanı olarak planlanması için başvuru yaptık” dedi.

Kartal CHP İlçe Başkan adayı Ali Aluç yaptığı açıklamada; “Bizim ihtiyacımız yeşili korumak ve çoğaltmaktır. Deprem toplanma alanlarımız kalmadı. Yapılması gereken buranın buna uygun olarak planlanmasıdır”dedi.

KARTAL KARLIKTEPE MAHALLE SAKİNLERİ DİLEKÇE SUNDU

Karlıktepe Mahallesi sakinleri imza kampanyası başlatacaklarını belirttiler ve dava dosyasına konulması talebiyle bir dilekçe sunarak taleplerini ilettiler.

Karlıktepe Mahallesi Gönüllüleri adına Süleyman Şahin’in sunduğu dilekçe;

KARTAL KARLIKTEPE MAHALLE SAKİNLERİ

KARTAL-İSTANBUL

Bizler, İstanbul’un Kartal ilçesinde oldukça kalabalık bir yerleşim olan Karlıktepe Mahallesi gönüllüleriyiz.

Mahallemizde karşılaştığımız sorunları ve yaşadığımız sıkıntıları anlatacağımız bir merciye, tüm çabalarımıza rağmen ne yazık ki ulaşamadık.

İstanbul’un büyük çoğunluğunun desteğiyle seçilen Sayın Ekrem İmamoğlu’nun kente ve kent halkının yaşamına ilişkin sözleri bizleri hayli umutlandırmıştır..

Özellikle “Yeşil İstanbul” söylemi, bizlerin sorunlarıyla birebir örtüşmektedir.

Şöyle ki; Tüm İstanbul da olduğu gibi 35 bini aşan nüfusuyla bizim mahallemizde de yeşil alan ve parkların yetersizliği bir yana, olası bir depremde sığınacak, toplanacak bir alanımız dahi yoktur.

Mahallemiz sınırları içinde bulunan 60 dönümlük bir alan, 1972 yılı planlarında, 2007 Nazım planında ve 1/1000’lik 2006 planlarında “Açık ve Kapalı Spor Alanı” olarak belirlenmesine rağmen, 2012 yılında İBB yönetimince, kamu yararı ve hakları gözardı edilerek, yasalara ve plan ilkelerine aykırı bir biçimde plan tadilatı yapılarak imara açılmıştır.

İBB Yönetimi, kendisine ayırdığı 20 dönümlük bir araziyi de konut inşa ederek betonlaştırmak istemektedir.

Dönemin İBB yönetimi bu alanda sosyal donatı alanını yok ederek açıkça kamu suçu işlemiştir.

Önceki dönemin yerel yönetimlerince yapılan bu uygulamanın imar bütünlüğüne ve plan ilkelerine aykırı olduğu ilgili yasada açıkça belirtilmektedir.

Kamu yararı taşımayan bu plan tadilatının yasalara aykırı olması nedeniyle iptal edilmesini Mahalle halkı olarak talep ediyoruz.

Mahallemizin ihtiyacı yeni yapı yoğunluğu ve nüfus artışı değildir.

Mahallemizin ihtiyacı “DEPREM TOPLANMA ALANI” dır.

Nefes alacağımız“YEŞİL alanlardır. Çocuklarımız için “OYUN VE SPOR ALANLARI”dır.

Karlıktepe Mahallelileri olarak bu alanın çocuklarımızın, torunlarımızın, gençlerimizin oyun oynayacağı, yaşlılarımızın gezip dinleneceği, mahalle halkının nefes alacağı kamuya açık park ve olası İstanbul depreminde toplanma alanı işlevini karşılayacak “Yeşil Mahalle Parkı ve Deprem Toplanma Alanı” olarak yeniden projelendirilmesini talep ediyoruz.

Bu insancıl talebimizi, duyulması inanç ve umuduyla bir kez daha yineliyoruz.

Saygılarımızla

KARLIKTEPE MAHALLE SAKİNLERİ

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı