Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal 2 Temmuz Platformu, Madımak'ı unutmamaya çağırdı

Kartal 2 Temmuz Platformu, Madımak’ı unutmamaya çağırdı

Kartal 2 Temmuz Platformu, Eğitim-Sen 5 Nolu Şubede gerçekleştirdiği basın açıklamasında; “Kartal 2 Temmuz Platformu olarak 28 Haziran 2024’de saat 19.00’da Kartal Neyzen Tevfik Meydanında bir araya gelerek bir kez daha gericiliğe ve yobazlığa karşı dur diye haykırabilmek ve Sivas’ta yitirdiğimiz 33 canımızı anabilmek için bir araya geleceğiz.” çağrısı yaptı.

Yüksel Fırat/Kartal

“2 Temmuz 1993’de Sivas’ın Madımak isimli otelinde Pir Sultan Abdal Şenliklerin gerçekleştirildiği sırada 33 yazar, ozan ve düşünürün canlı canlı yakılarak katledilmesini” unutmamaya çağırdı.

“MADIMAK KATLİAMI İNSANLIK SUÇUDUR”

Kartal 2 Temmuz Platformu adına basın açıklamasını okuyan Av.Çağdaş Celep, “2 Temmuz 1993’de Sivas’ın Madımak isimli otelinde Pir Sultan Abdal Şenliklerin gerçekleştirildiği sırada 33 yazar, ozan ve düşünürün canlı canlı yakılarak katledilmesini” unutmamaya çağırdı. Celep, “Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin acımız dinmemekte ve ilk günkü sıcaklığı ile devam etmektedir. Madımak katliamı bir insanlık suçu olup zamanaşımına uğraması söz konusu olamaz” dedi.

Celep devamında; “Katliamdan sorumlu katiller ve o katilleri aklamaya çalışanlar mutlaka hukuk karşısında hesap vermelidirler ve bir gün mutlaka hukuk karşısında gerekli hesabı verecektirler. unutMADIMAKlımda diyerek bir kez daha buradan haykırıyoruz.”

Av.Çağdaş Celep, “Nasıl ki 2 Temmuz da gericiliğin ve yobazlığın ateşi 33 canımızı diri diri yakarak katlettiyse o ateş bugün şekil değiştirerek farklı şekillerde yine bizlere saldırmaya çalışıyor. Ancak Sivas’ın Işığı hiç Sönmeyecek ve bu tür acıların bir daha yaşanmaması için laik bir Türkiye için sonuna kadar savaşıp direneceğiz. Bugüne kadar hiçbir zaman pes edip geri adım atmadık bugünden sonra da bu değişmeyecek. Dün Sivas Madımak’ta gerçekleştirilen katliama nasıl susmadıysak bugün de laiklik ve bilim karşıtı içerisinde Atatürk’ün bile yer almadığı Türkiye Yüz yılı Maarif Modeli Yeni Müfredata aynı şekilde susmayıp karşı çıkacağız. Bu ülke bizim bu ülke hepimizin.  Gericiliğe ve yobazlığa karşı her zaman savaşacağız.”

KARTAL 2 TEMMUZ PLATFORMU

Celep, Kartal 2 Temmuz Platformu’nun kuruluşunu ise: Kartal 2 Temmuz Platformu, Kartal’dır ve Kartallılardır. Kartal’da mevcut bulunan birçok demokratik kitle örgütünün ve tamamen sivil insanların bir araya gelerek oluşturduğu bir platformdur. İçerisinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kartal Şubesi, Eğitim – Sen İstanbul 5 Nolu Şube, birçok yerel köy derneği, birliği, siyasi parti temsilcileri ve sade vatandaşlar yer almaktadır.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş