Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaEMEKKartal Belediye İşçileri "ASGARİ ÜCRET NET HESAPLANMALI"

Kartal Belediye İşçileri “ASGARİ ÜCRET NET HESAPLANMALI”


Kartal Belediye İşçileri “ASGARİ ÜCRET NET HESAPLANMALI”

Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube örgütlü olduğu Kartal Belediyesi’nde  2021 asgari ücretiyle ilgili basın açıklaması düzenledi. Süren TİS görüşmelerine ilişkin işçilere bilgi verdi.

Kartal Belediyesi Dış Temizlik Müdürlüğü ile Destek Hizmetler Müdürlüğü Atölyelerinde gerçekleşen eylemlerin ilki  saat 11.00’de mesai saati bitiminde Dış Temizlik Müdürlüğü Atölyesinde gerçekleşti. İşçilerin tümünün katılımıyla gerçekleşen eylemde basın açıklamasından önce Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Aydın TİS görüşmelerinde gelinen aşamaya ilişkin işçilere bilgi verdi.
Tahsin Aydın’nın ardından işyeri temsilcisi Cevahir Hasgül DİSK’in ortak basın açıklamasını okudu.
Saat 12.00’de ise bu kez  Destek Hizmetler Müdürlüğü Atölyelesi eylem yeri oldu. Tahsin Aydın burada da TİS görüşmelerinde gelinen aşamaya ilişkin işçilere bilgi verdi.
Tahsin Aydın’nın ardından burada ise işyeri temsilcisi Emrah Uzunok DİSK’in ortak basın açıklamasını okudu.

Her iki açıklamaya mesaide olan tüm işçiler katılım göstermenin yanı sıra Ozan Yıldırım’ın attığı “işçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “iş ekmek özgürlük” sloganlarına işçiler coşkulu bir katılım gösterdiler.

“2021 asgari ücreti net 3 bin 800 TL olarak saptanmalıdır”

Temsilciler yaptıkları açıklamada, “Salgın döneminde asgari ücret brüt asgari ücret -vergisiz ve kesintisiz- net olarak
ödenmelidir. Bütçeden asgari ücrete nakit desteği sağlanmalıdır. Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalı, tüm ücretlerin asgari ücret kadar gelirinden vergi alınmamalıdır. Salgın döneminde asgari ücret SGK işçi primleri bütçeden karşılanmalıdır. 2021 asgari ücreti kovid-19 salgınının getirdiği yeni yükler dikkate alınarak hesaplanmalıdır. Asgari ücret hesabında sadece işçinin kendisi değil, ailesi de esas alınmalıdır. Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır. Asgari ücret bütün işçi ve memurlar için
ortak saptanmalıdır. 2021 asgari ücreti net 3 bin 800 TL olarak saptanmalıdır” dendi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı