Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaEMEKKARTAL BELEDİYE İŞÇİLERİ KIDEM İÇİN MEYDANA İNDİ

KARTAL BELEDİYE İŞÇİLERİ KIDEM İÇİN MEYDANA İNDİ

DİSK Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube, kıdem tazminatının fona devrine karşı Kartal Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

 
Yüksel FIRAT
DİSK Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube, kıdem tazminatının fona devrine karşı Kartal Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.
İşçilerin büyük ilgi ve katılım gösterdiği basın açıklamadı kızgın güneşe rağmen coşku ve heyecanla gerçekleşti.
DİSK Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan “Hiçbir güç kıdemle alakalı bir tasarrufta bulunamaz, bunun önündeki en büyük engel, tüm değerleri ve yaşamı üreten işçilerdir, bu hakkın sahibi sizlersiniz” diyerek seslendi işçilere.
Arıkan işçilerin uzun süredir beklediği yetki belgesi haberini de işçiler burada duyurdu. Arıkan’ın Toplu İş sözleşmesi için yetki bugün itibariyle gelmiştir sözlerini işçiler büyük bir coşkuyla karşıladılar.
Arıkan, Adapazarı’ndaki havai fişek fabrikasında meydan gelen patlamadan dolayı tüm işçiler adına geçmiş olsun dileklerini belirtti.
Konuşmasının ardından basın açıklamasını okuyan Ahmet Arıkan şunları söyledi: “ Türkiye işçi sınıfının 90 yıla yakın bir süredir sahip olduğu en köklü kazanılmış hakkı olan kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasına yönelik girişimler hız kazanmıştır. Sermayenin ve iktidarın 45 yıllık düşü olan kıdem tazminatının gasp edilmesi, 11. Kalkınma planı yeni ekonomik bunalıma kadar bütün politika belgelerinde yer almış ve hedef haline getirilmiştir. İMF nin tüm raporlarında da biliyoruz ki 2006 dan beri sermayeyle, patronlarla, emperyalistlerle ve kapitalistlerle rekabet etmek istiyorsanız Türkiyedeki patronlar bizi dinleyin; işçinin emeğini çalın, alım gücünü düşürün. Türkiyede ucuz iş gücü yaratırsanız dünya sermayeleriyle boy ölçüşebilirsiniz. Sizin kendinize ait AR-GE, teknoloji ve ham maddeniz yok fakat insan gücünüz var, bunları ucuza kullanın. Peki biz buna müsaade edecek miyiz arkadaşlar? Hayır! İMF nin tüm raporlarında yer alan kıdem tazminatı saldırısı biz işçi ve emekçilerin sinir uçlarıdır. Kimse işçinin sinir uçlarıyla oynamaya kalkmasın. Bizlere daha esnek daha güvencesiz, kölece çalışmayı dayatmaktadırlar. DİSK Başkanlar Kurulu olarak sendikalı-sendikasız tüm işçileri pandemi koşullarında dahi hak gasplarına karşı işçi sınıfının biriken öfkesini ve bu saldırıları püskürtme kararlılığını görmekte ve bu kararlılığı örgütlü bir güce dönüştürme iradesini kullanmaktan çekinmeyeceğiz. Kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya dönük her türlü girişim ve ayak oyunu direniş ile karşılık bulacaktır.”
İstanbul İşçi sendikaları Şubeler platformu dönem sözcüsü ve aynı zamanda TGS İstanbul Şube Başkanı Banu Tuna, İstanbul İşçi sendikaları Şubeler platformu bir önceki dönem sözcüsü ve aynı zamanda Liman İş İstanbul Bölge Başkanı Sinan Ceviz’de basın açıklamasına katılarak destek verdiler.
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı