Pazar, Mayıs 29, 2022
Ana SayfaEMEKKartal Belediye İşçileri: Sokağa Çıkarak “Kadın Cinayetleri Politiktir” Dedi

Kartal Belediye İşçileri: Sokağa Çıkarak “Kadın Cinayetleri Politiktir” Dedi

DİSK Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Kadın Komitesi  hükümetin İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmasına ve kadın cinayetlerine karşı önlem alınmamasına tepki göstererek Kartal Belediyesi merkez binasında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yüksel FIRAT
DİSK Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Kadın Komitesi  hükümetin İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmasına ve kadın cinayetlerine karşı önlem alınmamasına tepki göstererek Kartal Belediyesi merkez binasında basın açıklaması gerçekleştirdi.
Basın açıklaması öncesinde konuşan Genel-İş 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Arıkan; ülkemizde kadın cinayetlerinin son 20 yıldır artarak devam ettiğini, kadına yönelik her türlü şiddetin karşısında olacaklarını dile getirdi. Ve şube olarak sendikanın kadın komitesi ile birlikte ilk olarak Kartal’da basın açıklamasının gerçekleştiğini ve diğer tüm işyerlerinde bu açıklamaların devam edeceğini söyledi.

Basın metnini okuyan Fatma Yasemin, Türkiye’de yaşayan kadınların, AKP’nin yıllardır sistematik saldırı politikalarının hedefinde yer aldığını ve saray rejiminin topluma deli gömleği giydirme yolunun toplumun en dinamik kesimi kadınları tacize, tecavüze, şiddete mahkum etmekten geçtiğinin bilinciyle hareket ettiğinin altını çizdi.
Saray rejiminin yeni hedefi olarak İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasına karşı Fatma Yasemin, kadınları diz çöktürmenin, susturmanın en açık örneklerinden biri olan bu yaklaşımın en yetkili kişilerin ağızlarından yinelendiğini söyledi. Ve buradan da kadınlar olarak İstanbul sözleşmesinin bu ülkenin kadınlarının kendi kazanımı olduğunu ve bu kazanımdan bir adım dahi geri adım atmayı kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.
Yasemin ‘’Bir tek kadın arkadaşımızı daha kadın cinayetlerinde kaybetmeye, tacize ve tecavüze uğramasına izin vermeyeceğiz ve bunun mücadelesini ısrarla sürdüreceğiz’’  sözünü vererek cümlelerini bitirdi.
Açıklamanın ardından konuşan Şube Başkanı Ahmet Arıkan, kadın mücadelesi olmadan bu ülkede emeğin sesinin yükselmeyeceğini ve kadınların sınıf mücadelesinde, halktan yana, yaşamdan yana, emekten yana mücadelenin asli unsuru olduğunu unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını söyleyerek basın açıklamasını sonlandırdılar.
Kadın ve erkek işçilerin-emekçilerin yoğun katılım gösterdiği basın açıklamasında  ‘’Kadın, yaşam, özgürlük’’ sloganı sık sık atıldı.
Tüm Bel-Sen, Tüm Yerel- Sen, Disk Emekli-Sen, CHP, HDP ve Emek Partisi basın açıklamasına katılarak destek verdiler.

 
Açıklamanın ardından Genel-İş 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Arıkan  basın açıklamasına da katılarak destek veren Kartal Belediye Başkan  Yardımcısı Oktay Aksu’ya desteğinden dolayı teşekkür etti.
 
 
DİSK Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şube, Kartal Belediyesi işçileri sendika temsilcileri ve işçilere gazetemiz Kartal’ın Sesi gazetesine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar