Cuma, Haziran 2, 2023
Ana SayfaEMEKKartal Belediye İşçilerine Tek Yol Bırakılıyor: Grev

Kartal Belediye İşçilerine Tek Yol Bırakılıyor: Grev

Kartal Belediye İşçilerine Tek Yol Bırakılıyor: Grev

İstanbul Kartal Belediyesinde 2022-2024 yıllarını kapsayan Toplu İş Sözleşme sürecinde Kartal Belediyesi Kartursaş şirketi adına SODEMSEN ile Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube arasında süren görüşmelerde parasal konular görüşüldü. Temsilciler gelen teklif karşısında sloganlarla teklifi protesto ederek salondan ayrıldı.

Kartal Belediyesi işçilere tüm ekonomik kalemlerde yüzde 40 önerdi. Temsilciler ve işçiler teklifi şaşkınlıkla ve öfkeyle karşıladı. 2022 yılında asgari ücretteki artış bile kümülatif olarak yüzde 94.60 artarken gelen teklif karşısında şaşkın olduklarını belirttiler.

Temsilciler bu önerinin ne anlama geldiğini şöyle tanımlıyor: Tüm ekonomik kalemlere yüzde 40 zam önerildi üstelik 5.500 den değil 4.250 den hesaplayarak bunun üzerine yüzde 40 teklif ediyorlar. Yani bize şu anki vermek zorunda oldukları 5.500 asgari ücretin üzerine yüzde 8 koyarak 5.950 teklif ediyorlar aslında. Ek protokolle aldığımız sosyal paket ücretini de dikkate alırsak önerdikleri artış sadece ve sadece 100 TL’dir. Dolayısıyla bize tek yol bırakıyorlar o da grev.

İşçilerin TİS talebi ise; en alt tabanın 350 den 400 çıkarılması, ayrıca sözleşme süresi boyunca asgari ücretin yüzde 30 altına düşmeyecek ücret, ikinci yıl için ise yüzde 40 ücret zammı ve yıllık enflasyon bu yüzdelik rakamın üzerinde olursa aradaki farkın ödenmesini olarak belirlendi. Diğer sosyal ve ekonomik ödemelerinde buna göre belirlenmesi.

Temsilciler ve İşçiler bunun grev dayatması olduğunu söyleyerek “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganıyla kararlılıklarını gösterdiler. Temsilci ve işçilerin slogan ve alkışlarının ardından, Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Murat Aydoğan yaptığı açıklamada “Bizim için görüşme bitmiştir. Verdiğimiz teklifler belli. Tekliflerimiz kabul ediyorlarsa buyursunlar. Bu tutumları devam ederse arabulucu sürecinde de görüşmeyeceğiz. Greve çıkacağız” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı