">
">

Kartal'in Sesi Gazetesi – Kartal Haberler – Kartal Sanat

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Kartal Belediyesi “2020 Yılı Faaliyet Raporu”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kartal Belediyesi “2020 Yılı Faaliyet Raporu”
42
10 Nisan 2021 - 18:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kartal Belediyesi Meclisi Nisan ayı 3’ncü oturumunda “2020 Faaliyet Raporu” görüşüldü ve oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Kartal Belediyesi’nin “2020 Faaliyet Raporu”nu Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Oktay Aksu sundu.

Mustafa Oktay Aksu, bir yılın faaliyet sunumunu salgın nedeniyle kısaltarak ana başlıklar üzerinden sundu.

Aksu Çarşamba günü görüşülen Denetim Komisyonu Raporuna atıfta bulunarak, 2019 ve 2020 yılı gerçekleşen bütçeler üzerinden belediye başkanı ve belediye yönetimin bilinçli ve dengeli bir çalışma yürüttüğünün göstergesi olduğunu belirtti.

Kartal Belediyesi 2019 ve 2020 bütçeleri; 2019 yılı bütçesi 615.000.000,00 iken gerçekleşen gelir 320.271.449,30 olmuştu. Bütçenin gerçekleşme oranı yüzde 52 olmuştu.

2020 yılı bütçesi ise 520.000.000,00 olarak mecliste onaylanmıştı. 2020 gerçekleşen bütçe 345.141.699,52 oldu. Bütçenin gerçekleşme oranı yüzde 63,37 oldu.

Aksu personel giderlerinin her yıl artığı, doların elektrik faturalarının vb. sürekli arttığı ekonomik sıkıntı yaşanılan bir dönemde belediye giderlerinin bu şekilde oluşuyor ve gelir-gider arasındaki farkın her yıl azalıyor olmasını mutluluk verici olduğunu belirtti. Aksu, “Gelirimizi 345 milyon olarak gerçekleşmiş bu da bir yıl önceki döneme göre geliri 25 milyon arttırabilmişiz demektir” dedi. Ve alacakları almada sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

‘PANDEMİYE RAĞMEN FAALYETLER VE PROJELER HAYATA GEÇTİ’

 

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Oktay Aksu, bir yılı aşkın süredir yaşanan pandemi sürecinin tüm olumsuzluklarına rağmen Kartal Belediyesi tarafından ilçe genelinde pek çok önemli faaliyet ve projenin hayata geçirildiğini ifade etti.

Kartal Belediyesi’nin alt yapıdan meydanlara, kreşlerden yeşil alanlar ve yeni kültür merkezine kadar pek çok örnek belediyecilik hizmetini Kartal’a ve Kartallılara kazandırdığını belirten Başkan Yardımcısı Aksu, korona virüsünün yarattığı tüm olumsuzluklara rağmen farklı alanda çok sayıda hizmet ürettiklerini ifade etti. 200 bin çağrı alan Komşu iletişim Merkezi ekibi ile Kartal genelinde 45 bin hanenin ziyaret edildiğini söyleyen Aksu, bir yandan Kartallı komşularının fikir, öneri ve taleplerini alırken, bir yandan da kendilerine içerisinde hijyen malzemelerinin bulunduğu bir kit teslim edildiğini belirtti. Kartal’da bir ilki gerçekleştirerek Aşevi ve Gıda Bankası’nı ilçeye kazandıracaklarını söyleyen Aksu, çok kısa sürede buranın ihtiyaç sahibi vatandaşlara hizmet vermeye başlayacağını; günlük 10 bin kişinin sıcak yemek, aylık 2 bin 500 kişinin ise kuru erzak ihtiyacını karşılayacaklarını belirtti.

Öte yandan Kartal Belediyesi’nin, İBB ve İSKİ ile beraber gerçekleştirdiği atık ve yağmur suyu kanalları ile beraber 65 bin tonu bulan asfalt serimi gerçekleştirdiği bilgisini veren Aksu: “Kartal’ın önemli bir alt yapı sorununu çok kısa bir sürede çözdük. 2 ayrı koldan biri 2,5 m² ( 2,5 metre taban 1 metre yükseklik), diğeri ise 8 m² (4 metre taban 2 metre yükseklik) çevre yağmur sularını toplayan ve denize ulaşabilmesini sağlayan toplamda 5 km’lik yağmur suyu alt yapısını yenileyerek, denizle birleşen Prekast dere inşa edip Kartal merkezinin 25 yıldır kangren sorunu olan su baskınlarından kurtardık. dedi ve faaliyet raporunun hazırlanmasına emeği geçenlere ve oturumda hazır bulunarak düşüncelerini ifade eden tüm meclis üyelerine teşekkür etti.

KİMİN PARASI

 

Ak Parti Meclis Üyesi Nizamettin Altıntaş, gelirin bir yıl önceye göre 25 milyon fazla olarak gerçekleşmesini ve gelir-gider oranının azalmasını kısa çalışma ödeneğinden kaynaklandığı ileri sürdü. Altıntaş, 2019 yılında personel giderlerinin 150 milyon olduğunu ve “bu yıl personel giderlerinin 160 milyon civarında gerçekleşmesinin bekliyorduk ancak gerçekleşen 130 milyon Lira. Neden? Çünkü belediye kısa çalışma ödeneği aldı devletten.  30 milyona yakın kısa çalışma ödeneği almış ki, personel gideri 30 milyon eksik gözüküyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Yusuf Altay ise yaptığı konuşmada kısa çalışma ödeneğinden sadece Aralık ayında faydalanıldığını belirtti. Ve bu da 1,9 milyon civarında olduğunu söyledi. Sonra devlet verdi diyorsunuz. Evet devletin kararı var ama hiçbir hakkı olmadığı İşsizlik Fonundan verdi. İşsizlik fonu işçilerin ve işverenlerin birikimlerinden oluşan bir fondur. Bu fon işçilere aittir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi ve AK Parti gruplarından söz alan meclis üyeleri, faaliyet raporu ile ilgili görüş ve eleştirilerini meclis kürsüsünden dile getirdi. Konuşmaların ardından yapılan oylamada 2020  faaliyet raporu Kartal Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.