Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaEKONOMİKARTAL BELEDİYESİ ASANSÖRLERİ ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYACAK

KARTAL BELEDİYESİ ASANSÖRLERİ ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYACAK

KARTAL BELEDİYESİ ASANSÖRLERİ ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYACAK

Kartal Belediyesi, yeni nesil asansör sistemine geçti. “Rejeneratif Ünite” ile asansörün ürettiği enerjiyi yok etmek yerine şebekeye geri göndererek yüzde 35’e varan enerji tasarrufu sağlayacak ve aynı zamanda karbon salınımını azaltacak.

Enerji miktarının %35’inde tasarruf nasıl sağlanıyor?

Yeni nesil senkron tip elektrik motoruyla çalışan asansörlerde aşağı yönde ağır yükle veya yukarı yönde hafif yükle hareket ederken, motor enerji üretmeye başlar. Bu enerjinin sönümlenmesi gerekir. Bu nedenle klasik tip sistemlerde açığa çıkan enerji frenleme direncine iletilerek ısıya dönüşür ve boşa harcanır. Kartal Belediyesi’nin hizmet binasında hayata geçirdiği proje ile (rejenaratif ünite) daha önce boşa harcanan enerji, geri kazanılarak şebekeye aktarılmış oldu.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, ‘Asansör Hareketinden Elektrik Enerjisi Üretilmesi’ projesinin ekonomik ve çevresel katkılarını şu şekilde anlattı: “Gelişme ve büyümenin kaçınılmaz bir sonucu olarak artan enerji ihtiyacı, ne yazık ki atmosfere salınan karbon miktarını da artırıyor. Kartal Belediyesi olarak, çalışmalarımızda yenilenebilir enerji kaynaklarını devreye sokarak ve kullandığımız enerjiyi en verimli şekilde tüketerek karbon salınım artışının önüne geçmeye çalışıyoruz. Son olarak geçen Nisan ayında belediye hizmet binamızda devreye soktuğunuz sistemle önemli ölçüde tasarruf sağlayarak ülke ekonomisine de katkı sağlamış olduk.”

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş