Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal Belediyesi Çocuk Meclisi Cumhuriyetin 100. Yıl Dönümünde Toplandı

Kartal Belediyesi Çocuk Meclisi Cumhuriyetin 100. Yıl Dönümünde Toplandı

Kartal Belediyesi tarafından oluşturulan ve 2 ayda bir düzenli olarak toplanması öngörülen Çocuk Meclisi’nin 2023-2024 dönemi ilk toplantısı (4. Dönem 1. Oturum) Kartal Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kartallı çocukların kent yönetimine katılmalarını ve sorunlarını aktarmalarını hedefleyen meclis oturumuna; Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, oğlu Eymen Ali ile birlikte katıldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıl dönümünün de kutlandığı oturuma, Kartal’ın 20 mahallesini temsilen çocuklar katılarak yeni meclis yönetimini belirledi.

Kartal Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen Kartal Belediyesi Çocuk Meclisi’nin 4. Dönem 1. Birleşim 100. Yıl oturumuna 65 çocuk katıldı.

Çocukların kendilerini tanıtmaları ile başlayan oturumda Cumhuriyet’in ilanının 100. Yılı kutlaması damga vurdu. Her yerin bayraklarla ve kırmızı beyaz balonlarla süslendiği oturumda çocuklar, Kartal Belediye Meclisi üyeleri ile aynı sıraları paylaştı.

Meclis komisyonlarının oluşturulması için oy verme işlemi ile başlayan oturumda, Çocuk Meclisinin yönetimi seçildi.  Yapılan seçim sonucunda Umut Eren Uysal Başkan seçilirken, Ahmet Sami Akçicek 1. Katip, Mahmut Ömer Kalabaş ise 2. Katip olarak seçildi.

Devir teslim töreninin de yapıldığı oturuma Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel de oğlu Eymen Ali ve Eşi Sibel Doğan Yüksel ile birlikte katıldı. Kartal Çocuk Meclisi kürsüsüne oğlu Eymen Ali birlikte çıkarak kısa bir konuşma yapan Başkan Yüksel, Çocuk Meclisinin 4. Döneminin olduğunu hatırlatarak daha önceki Çocuk Meclislerinden yansıyan sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili adımlar attıklarını ifade etti.

Örnek olarak bazı parkların isimlerini çocukların vermek istemesini gösteren Başkan Yüksel şöyle konuştu:

“Şu anda önümde 17 ayrı not var ve bu meclisi sadece bir buluşma olarak düşünmeyin. Yanlarınızda oturan meclis üyelerimiz de ciddiler.

Daha önceki meclislerden çıkan önerileri dikkate aldık ve bazı parkların ismine çocuk meclisi karar verdi. Her birimizin değer verdiği isimler var ve bazen işin içinden çıkamadığımız durumlarda Çocuk Meclisinin önerileri çok kıymetli oldu ve parklarımızın bir kısmına Çocuk Meclisi önerisini uyguladık.

Yine Çocuk Meclisi üyelerinin dile getirdiği parkların kum zeminden yumuşak zemine geçmesi ile ilgili attığımız reel adımlar oldu. Sokak hayvanları ile taleplerin ve özellikle köpeklerin gezdirilebileceği bir park ile talepleri dikkate aldık. Bununla ilgili henüz tamamlanmasa da adımlar atıldı. Sokak hayvanlarının tedavi edilebileceği bir merkezin açılışını daha yeni yaptık. Yine Çocuk Meclisinin bize gösterdiği bir nokta park haline getirildi. Sizin dile getirdiğiniz her talebin can kulağı ile dinlendiğini bilin.”

Meclis oturumlarının güzel geçmesini, alınan kararların hayırlı olmasını dileyen Başkan Yüksel; çocukların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yaşını da kutladı ve 2 gün boyunca Kartal’da yapılacak kutlamalara tüm vatandaşları davet etti. Başkan Gökhan Yüksel’in konuşmasının ardından meclis üyeleri söz hakkı alarak gündemle ilgili önerilerini açıkladı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş