Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaEMEKKARTAL BELEDİYESİ GREVE DOĞRU, BUCA' DA HALAYLI TİS

KARTAL BELEDİYESİ GREVE DOĞRU, BUCA’ DA HALAYLI TİS

KARTAL BELEDİYESİ GREVE DOĞRU, BUCA’ DA HALAYLI TİS

Kartal Belediyesinde greve doğru gidilirken;Buca Belediyesi ile Genel İş Sendikası arasında 1150 sendika üyesini ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı.

Buca Belediyesi İmar AŞ ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasındaki TİS imza töreni, Buca Belediyesi Kültür Merkezi bahçesinde gerçekleştirildi.

Genel-İş Sendikası ile Buca Belediyesi arasında TİS töreni yapıldı.Törene
Buca Bld. Başkanı Levent Piriştina, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan,  Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı,İzmir 5 No’lu Şube Bşk. A.Haydar Kara katıldı.

Belediye çalışanı 1150 işçi, yeni sözleşmeye göre yüzde 30 zam artışı ile ayrıca bazı sosyal hak ve yardımlar elde etti.

Belediye Başkanı Levent Piriştina, kentin daha yaşanılabilir hale getirmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

TİS görüşmeleri sırasında akıllarından ve gönüllerinden geçenleri kaleme dökerek karşılanabilir hale getirdiklerini ifade eden Piriştina, “İnsan olmanın gerekliliğinde işçinin hak ettiği ne varsa işverenin şartlarını zorlayıp bunu sunması lazımdı. Biz bunun örnek teşkil etmesini istedik ki bunu başardığımızı düşünüyorum.” dedi.

Buca Bld. Başkanı Levent Piriştina, instagram hesabında da duyurdu sözleşmeyi. 

 

https://www.instagram.com/p/BsYbYAWn2hq/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1v9vr7eexy1h1

Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ise TİS’in işçilere hayırlı olmasını diledi.

Sendika olarak emeğe sahip çıktıklarını dile getiren Çalışkan, “Biz yerel seçimler öncesinde emekten yana olan belediye başkanlarına da sahip çıkıyoruz, Levent Piriştina’ya da sahip çıkıyoruz onun da yolu açık olsun.” diye konuştu.

– “İşçiyi koruyan iyileştirme yaptık”

Sendikanın İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Ali Haydar Kara da yaklaşık 4 ay süren çalışmalar sonrasında işçiler açısından çok kıymetli bir TİS imzaladıklarını ifade etti.

Böyle bir TİS imzalamanın herkese nasip olamayacağını dile getiren Kara, şunları kaydetti:

“Bu toplu sözleşmeyle ihbar tazminatını hem yasanın hem de Yüksek Hakem Kurulunun üstüne çıkarak imzalıyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde işçiyi koruyan iyileştirme yaptık. 2019-2020 yılında yapılacak olan asgari ücrete gelecek olan farkı elde edeceğiz. Tüm üyelerimizin çocukları belediyenin sosyal merkezlerinden ücretsiz yararlanacak. Banka promosyonlarından şirket işçileri de alacak. Bunun yanında işçilerimiz giyim, gıda, doğum, düğün ve ölüm gibi birçok sosyal yardımı almış oldu. Eğitimini sürdüren işçilerin harçları da Belediye tarafından karşılanacak.”

Konuşmaların ardından TİS imzalandı ardından katılımcılar halay çekti. Törenin sonunda ise işçi lokalinin açılışı yapıldı.Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş