Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal Belediyesi, ILO Çalıştayı’nda "kooperatif modelini çalışıyoruz" dedi

Kartal Belediyesi, ILO Çalıştayı’nda “kooperatif modelini çalışıyoruz” dedi

Kartal Belediyesi, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından düzenlenen ‘Geri Dönüşüm İşçileri İş Sağlığı Güvenliği Çalıştayı’nda; Ambalaj atıklarının toplanması ve geri dönüştürülmesinde kooperatifleşmenin önemine vurgu yapıldı. “Kartal Belediyesi;  “Ambalaj atıklarının toplanması ve geri dönüştürülmesinde kooperatif modelini çalışıyoruz” dedi.

Kartal Belediyesi, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından düzenlenen ‘Geri Dönüşüm İşçileri İş Sağlığı Güvenliği Çalıştayı’na katıldı. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı çalıştayda, geri dönüşüm,  ambalaj atıklarının toplanması ve geri dönüştürülmesinde kooperatifleşmenin önemine vurgu yapıldı. Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda düzenlenen çalıştayda atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’nün katılım sağladığı çalıştaya; Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra ILO temsilcileri, pek çok kurum ve kuruluş temsilcileri çeşitli illerden gelen belediyelerin temsilcileri, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, Tepebaşı Geri Dönüştürülebilir Atık Toplayıcıları Sosyal İşletme Kooperatifi (GESİKOOP) yönetimi ve kooperatif üyeleri katıldı.

Kooperatifleşme geri dönüşümde önemli bir adım 

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) kuruluşu, görevleri ve bakış açısının anlatıldığı çalıştayda; atıkların toplanması, ayrıştırılması ve işlenmesi konusunda kooperatiflerin önemine vurgu yapıldı. Kurumsal bir çatı altında toplanan kooperatifleşmenin geri dönüşümde önemli bir adım olduğu belirtildi. Tepebaşı Geri Dönüştürülebilir Atık Toplayıcıları Sosyal İşletme Kooperatifi (GESİKOOP) de atık toplama alanında iş sağlığı ve güvenliği konuları hakkında bir sunum yaptı. Açılış konuşmaları ve sunumların ardından 3 grup oluşturularak atık toplama sektörünün genel değerlendirilmesi, atık toplama sektöründe iş sağlığı ve güvenliği konuları ve atık toplama sektöründe kurumlar arası iş birliği ve eğitimi konuları hakkında atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Çalıştaya katılan Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ekibi de,  “Kartal ilçesinde sıfır atık, iklim değişikliğine uyum ve insana yakışır iş hedefimiz doğrultusunda, ambalaj atıklarının toplanması ve geri dönüştürülmesinde kooperatif modelini çalışıyoruz. Bu süreçte bize destek veren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye’ye ve Kooperatif Destekleme Merkezi’ne teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş