Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaEMEKKartal Belediyesi işçi istasyonları için ihaleye çıkacak

Kartal Belediyesi işçi istasyonları için ihaleye çıkacak

Kartal Belediyesi dış temizlik işçilerinin iş kıyafetlerini giyebileceği, yemek ve çay molla hakkını kullanabileceği çalışma malzemelerini muhafaza edebilecekleri istasyonlar için ihaleye çıkılacak.

 
Kartal Belediyesi dış temizlik işçilerinin sözleşmeyle bağıtlanmış olan işçiler için prefabrik modern yapılarla  istasyonların kurulması kararı 2 yıldır hayata geçmedi. Bunu üzerin Kartal Belediyesi dış temizlik işçileri başkaca taleplerle birlikte 19 Haziran 21 tarihinde bir uyarı eylemiyle taleplerini yeniledi.

Kartal Belediyesi adına Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengiz Türkmen’in sorunların çözüleceğine ilişkin verdiği teminat üzerine eylem sonlandırılmıştı.
Kartal Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü adına yayımlanan basın bülteninde 11 istasyon için bu yıl içerisinde ihaleye çıkılacağı duyuruldu.
Basın bülteninde; “Kartal Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı çalışan ve Kartal’ın 20 mahallesinde sokakların temizliğinden sorumlu olan temizlik işçilerinin dinlenebileceği modern görünümlü yeni istasyonlar kuruyor.
Bu kapsamda çalışan ve sabah saat 06.00’dan öğleden sonra 15.00’e kadar sokakları çöp, yaprak ve yabancı maddelerden arındıran temizlik işçilerinin temiz ve konforlu bir alanda dinlenebilmesi için istasyonlar kurulmaya başlandı.
Her mahallede kurulu olan temizlik istasyonları, baştan aşağı yenilenerek personelin hizmetine sunulacak. İlk etapta 12 adet olarak planlanan istasyonlardan ilki olan Topselvi Temizlik İstasyonu, bölgede çalışan personelin kullanacağı konforda tasarlanarak geçen yıl tamamlandı ve kullanılmaya başlandı.
Diğer 11 istasyonun yapımına yıl içerisinde ihale süreci tamamlandığında başlanacak. Topselvi, Yunus ve Yalı Mahallelerinde görev yaparak başta sokakların temizliği ve süpürülmesi olmak üzere yangın riskine karşı kamusal alanlardaki ot biçme gibi işleri de yapan temizlik işçileri, belirli aralıklarla temizlik istasyonuna gelerek soluklanıp dinlenebiliyor ve malzeme eksiklerini tamamlayabiliyor.

İşçilerin sabah iş kıyafetlerini giyebilecekleri ve her personelin kendi özel dolabının olduğu soyunma odası, akşam mesai sonrası duş alabilecekleri banyolar, dinlenme alanları, malzemelerini güvenle bırakabilecekleri bölümlerin yanı sıra, çay ve yemek ihtiyaçlarını hijyenik bir ortamda giderebilecekleri alanların yer aldığı temizlik istasyonu, burada görev yapan 16 işçinin çalışma hayatını kolaylaştırıyor.

Mevcut İstasyonlar Yenilenecek

Öte yandan Kartal’ın farklı mahallelerinde bulunan diğer temizlik istasyonları da önümüzdeki günlerde teker teker yenilenecek.
Temizlik işçilerinin kullandığı bazı istasyonlar, prefabrik modern yapılar ile değiştirilerek personele, kullanımı daha konforlu dinlenme ortamı sağlanmış olacak. İşçilerin çalışma şartlarını daha da iyileştirecek istasyonlarda soyunma kabinleri, dinlenme alanları veya duş imkânı gibi bazı olanaklar istasyonun bulunan alan ve özelliklerine göre yer alacak.
Özellikle pandemi sürecinde gece gündüz demeden yoğun bir tempoda çalışan temizlik işçilerinin yaşamını kolaylaştıracak söz konusu temizlik istasyonları, önümüzdeki günlerde yerleştirilmeye başlanacak” denildi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı