Çarşamba, Haziran 29, 2022
Ana SayfaEMEKKartal Belediyesi İşçileri 1 Mayıs Kutlaması

Kartal Belediyesi İşçileri 1 Mayıs Kutlaması

KARTAL’DA BELEDİYE İŞÇİLER 1 MAYIS’I ATÖLYELERDE KUTLADI

İstanbul Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şubenin örgütlü olduğu Kartal Belediyesi Destek Hizmetler Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü’nde çalışan işçiler, atölyelerinde bir araya gelerek 1 Mayıs’ı kutladı.


1 Mayıs Marşı eşliğinde pankart ve Afişlerini açan işçiler sık sık “Yaşasın 1 Mayıs”, “Biji 1 Gulan” sloganlarını attı.
Basın açıklamasını okuyan İstanbul Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Yöneticisi Tahsin Aydın şunları söyledi:
“Biz Belediye işçileriyiz. Gün ışıdıktan itibaren sokakları temizleyen bizleriz. Gece çöpleri toplayan, yolları yapan, ulaşımı sağlayan yani yaşamın her alanında biz varız. Herkes eve kapanırken biz çalıştık. Yoğun bir bulaş riskine rağmen kamu hizmeti vererek kentleri yaşatıyoruz. Zor günlerden geçiyoruz. Emeğin baskı altına alındığı, sefalet ücretinin dayatıldığı, sendikal hak ve özgürlüklerin saldırıya uğradığı, işsizliğin rekor kırdığı, demokratik kazanımlarımızın yok sayıldığı, sosyal devlet mekanizmalarının yetersiz kaldığı bir dönemdeyiz. Ama eşitlikten yana ve emekten yana demokratik bir ülke yönetme mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Herkese ücretsiz ve evrensel aşı hakkı, işe gitme zorunluluğu olan tüm işçilere aşı yapılmalıdır. Baskısız ve insan onuruna yaraşır iş ve sosyal güvenlik hakkı, demokrasi, eşit ve adil bir bölüşüm, sosyal adalet, evrensel sendikal hak ve özgürlükler, belediye şirket işçilerine kadro ve eşit haklar, eşit işe eşit ücret, kamusal nitelikli ve parasız erişilebilir sağlık ve eğitim, İstanbul sözleşmesi uygulansın. Covid 19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin. Kamu istihdamı artırılsın. Asgari ücretten alınan verdilere, doğanın talanına son verilsin istiyoruz.”
Basın açıklaması sırasında sık sık “Yaşasın 1 Mayıs”, “Biji 1 Gulan” sloganları atıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Kartal Belediyesi işçileri, 1 Mayıs’a dair şunları söyledi:

Evrensel gazetesinin haberine göre  işçiler 1 Mayısa dair duygu ve düşüncelerini şöyle ifade ettiler.
Dış temizlik işçileri: “1 Mayıs’ta talebimiz maddi ve manevi anlamda insanca yaşamak. Pandemi sürecinde her anlamda perişan olduk, ne yapacağımızı bilemez durumdayız. 1 Mayıs yasaklandı ama biz iş yerlerimizde ve bulunduğumuz alanda kutlamamızı yapıp taleplerimizi dile getireceğiz.”
Ozan Yıldırım ( DİSK İstanbul Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Yedek Yöneticisi): “Ağır pandemi koşullarında hizmet veren birçok iş kolundan birisi de belediye işçileridir. 1 Mayıs’a zorlu koşullar altında giriyoruz. Gönül isterdi ki bu yıl yüzbinlerce işçiyle beraber alanlarda omuz omuza taleplerimizi hep beraber haykıralım. Maalesef ki pandemiden ötürü konfedarasyonumuz ve sendikamızın planladığı doğrultuda iş yerlerimizde kutlayıp, taleplerimizi hep bir ağızdan haykırmaya devam edeceğiz.
1 Mayıs’a giderken taleplerimiz;
• KHK ile geçiş yaptığımız dönemden beri kadro aldatmacasının son bulup gerçek kadroların verilmesi,
• Bütün çalışanlara ücretsiz test ve aşı hakkı,
• Sömürüsüz, baskısız, insan onuruna yaraşır iş ve ücretler,
• Kod 29 zulmüne bir an önce son verilmesi,
• Kamusal, nitelikli, erişilebilir eğitim hakkı,
• İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması,
• İşsizlik fonunun patronlara değil işçilere verilmesi.

Fotoğraf: Evrensel

Raşit Arıkboğa (Genel İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Kartal Belediyesi sözcü temsilcisi): Bu yıl son yılların en hüzünlü 1 Mayıs’ı olarak tarihe geçecek. Eski 1 Mayısları mumla arar olduk ama işçi sınıfı her koşulda mücadelenin yollarını bulacaktır. Dış birimlerin olduğu yerlerde irili ufaklı 1 Mayıs kutlamaları yapacağız. 1 Mayısa giderken Belediye işçileri olarak taleplerimiz: Kadro hakkı, eşit işe eşit ücret, demokrasi, savaşsız ve şiddetsiz bir yaşam, yaygın test ve aşı, Kod 29 zulmüne son verilmesi.

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar