Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaSAĞLIKKartal Belediyesi Kreş Öğrencileri Sağlık Taramasından Geçti

Kartal Belediyesi Kreş Öğrencileri Sağlık Taramasından Geçti

Kartal Belediyesi Kreş Öğrencileri Sağlık Taramasından Geçti

Kartal’da koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri kapsamında başarılı çalışmalar yürüten Kartal Belediyesi, gelecek nesillerin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmesi amacıyla ücretsiz sağlık taramalarına devam ediyor. Hastalıkların erken tespit ve önlemi kapsamında Kartal Belediyesi’ne bağlı 15 kreşte eğitim gören miniklere yönelik ‘Diyabet ve Göz Taraması’ gerçekleştirildi.

Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü ve Kartal Lions Kulübü işbirliği ile Kartal Belediyesi’ne bağlı kreşlerde eğitim gören miniklere; ailelerinden alınan izin çerçevesinde kan şekeri ölçümü ve göz muayenesi yapıldı. Sağlık taramasından önce uzmanlar tarafından kreşli çocuklara sağlık taramasının önemi ve sağlık taraması sırasında neler yapılacağı hakkında bilgi verildi.

Kreşli minikler ilk olarak diyabet taramasından geçti. Atalar Merkez Kreşi’nde başlayan ve daha sonra diğer kreşlerde devam eden diyabet ölçümü sırasında Kartal Lions Kulübü üyeleri de minik öğrencileri yalnız bırakmayarak tarama sonrası her birine çeşitli hediyeler verdi.

Çocukluk yaşlarında da etkili olan yüksek ve düşük kan şekeri oranlarını tespit etmeyi amaçlayan diyabet taraması, Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü tarafından her yıl tekrarlanıyor.

Kreşli minikler daha sonra öğretmenleri eşliğinde göz taramasının yapılacağı hastaneye giderek burada da detaylı bir muayeneden geçti. Yapılan muayenede miniklerin gözleri, özel bir tetkik cihazı ile incelendi.

Erken yaşta tespit edilen göz ve görme kusurlarının tedavilerinin yapılması ile çocukların öğrenme ve yaşam kalitesinin artırılmasını hedefleyen Kreş Müdürlüğü’ne; Kartal Lions Kulübü yöneticileri de destek verdi. Kartal Lions Kulübü Başkanı Baki Toraman ve kulüp sekreteri Sema Gölgün hastaneye gelerek göz taramasına giren minikleri ziyaret etti. Yaklaşık 1,5 saat süren taramanın ardından çocuklar, eğitim aldıkları kreşlere geri döndü.

Taramaya katılan miniklerin göz ve diyabet durumları ile ilgili rapor ise ailelerine kreşler aracılığıyla bildirilecek.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı