Çarşamba, Haziran 29, 2022
Ana SayfaKADINKARTAL BELEDİYESİNDE KADIN İŞÇİ ve EMEKÇİLERDEN KADIN CİNAYETLERİ EYLEMİ

KARTAL BELEDİYESİNDE KADIN İŞÇİ ve EMEKÇİLERDEN KADIN CİNAYETLERİ EYLEMİ

Kartal Belediyesinden kadın işçi ve emekçiler kadın cinayetlerine karşı örgütlü mücadele çağrısı yaptı

Kartal Belediyesinde örgütlü Anadolu Yakası Genel-İş 1 No’lu Şube, Tüm Bel-Sen ve Tüm Yerel-Sen 1 No’lu Şube üyesi kadınlar yaptıkları açıklamada kadın cinayetlerine karşı iktidarın acil önlem alması gerektiğini belirterek “İstanbul sözleşmesi derhal uygulanmalı” dedi.
Kartal Belediyesi önünde yapılan açıklamada basın metini okuyan Yasemin Mersin yeni yıla 4 kadının erkekler tarafından katledilmesiyle girildiğini  söyledi; “Kadınların yaşam hakları, özgürlükleri ellerinden çalınmaya devam etmekte. Ama artık daha fazla yaşam haklarımızın çalınmasına izin vermemeliyiz” denildi.
Kadınların yaşamın her alanında, sokaklarda, evlerde, işyerlerinde, tarlalarda olduğu vurgulanan açıklamada; “Biz hayatın kendisiyiz, Bizleri kimliksizleştirerek, yaşam alanından uzak tutamazsınız. Elbette bizler yaşam hakkımıza sahip çıkmadığımız sürece ağır şiddete maruz kalacağımızı biliyoruz. Ama sizlerin iktidarından korkmuyoruz. Kadınların her defasında güçlü gelen ayak sesleri sizleri ürküttüğü içindir ki kadına yönelik şiddetin önüne geçmek adına etkili bir çözüm üretmek istememektesiniz. İşte bu nedenle kadın cinayetleri politiktir” denildi.
Kadına karşı her türlü şiddetin, çocuk istismarlarının, cinsiyet ayrımcılığının ortadan kalkması için İstanbul sözleşmesinin uygulanmasının şart olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: “Şayet tartışma konusu yapılmadan İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı Aylinler, Seldalar, Betüller, Vesileler aramızda olmaya devam etmiş olacaklardı. Bu sebepledir ki her türlü istismarcılığın, şiddetin önüne geçen İstanbul Sözleşmesi derhal uygulanmalı”
“Artık yeter, bizler her yeni güne yeni bir kadın arkadaşımızın katledildiği haberlerle uyanmak istemiyoruz” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bunu önlemek için işyerlerimizde, alanlarda  örgütlü mücadele çatısı altında olmaya, kadın kimliğimizle birarada olmaya devam edeceğiz. Bizler birlikte güçlüyüz”

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar