Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaKADINKartal Belediyesi’nin Ulaşılamayan Katında, Halen Kadınlar Yok

Kartal Belediyesi’nin Ulaşılamayan Katında, Halen Kadınlar Yok

Tüm tarih boyunca kadınlar eştilik ve özgürlük mücadelesini sürdürürken aynı zamanda yönetim aygıtları içinde de görev almak için mücadele etmektedirler.

Ancak ne yazık ki, kadınların yönetsel görevllere gelmelerine halen erkekler karar vermektedir. Bundan dolayı kadınların mücadelesi aynı zamanda demokrasi ve politik kurumların yönetimlerine doğal yetenekleri ile gelme mücadelesidir.

Kadınlar mücadeleleri ile kurumların kota uygulamasını sağlayarak; Erkeklerin erkek egemen tutum ve davranışlarını kısmen de olsa sınırlamayı da başardılar.

Ancak Kartal Belediyesi başkan yardımcılığı ve başkan danışmanlığı için kota uygulamsı olmadığından; Bu görevlere kimin geleceğine karar veren erkekler bu görevlere sanırım kadınları uygun görmüyorlar. Bu durum doğal sonucu, her seferinde traji komik bir biçimde kadınlara erkek başkan yardımcıların seslenmesine yol açmaktadır.

Bugün yapılan Kartal Belediyesi 8 Mart etkinliğinde de durum aynıydı. Kartal Belediyesi erkek başkan yardımcılarından Oktay Aksu, İmam Aydın ve Hüseyin Tozkoparan etkinliğe katılırken İmam Aydın aynı zamanda başkanlık adına kadınlara seslenen oldu.

Kimse Kartal’da başkan yardımcılığı ve danışmanlığını layiki ile yapacak kadın olmadığını söyleyemez. Bu görevlerde kadınlar yoksa; Bu tamamen erkek egemen anlayışın bir sonucudur.

Kartal Belediyesi Meclisi’nde 37 meclis üyesi varken bunlardan sadece 6’sı kadındır. Cumhuriyet Halk Partisi, ÖZLEM BULUT, AYSEL YÜCEL, GÜLAY BOYRAZ. Adalet ve Kalkınma Partisi, ELİF BULUT GEZEN, ARZU ÖĞÜT ŞİMŞEK, NURTEN ERGÜR. (8 Mart Dünya Emekçiler Günü dolayısıyla kendilerini ayrıca kutluyorum.)

2021 Nisan’nın da Cumhuriyet Halk Partisi listesinde Kartal Belediye Meclisi’ne giren 22 meclis üyesinin sadece 3’ü kadın olmasına rağmen 3 kadın meclis üyesinin üstlendiği görevlerden dolayı bu haberi özel olarak görmüştüm. Çünkü, Kartal Belediye Meclis Başkanvekilliğine Meclis Üyesi Özlem Bulut,  Aysel Yücel encümen üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ise Gülay Boyraz olmuştu.

Kadınların bu görevlere gelmelerini kadınların mücadelesi olarak görmek gerekir. Ancak kadınlar halen bodrum kattaki meclis salonundan çıkıp, belediyenin en üst katındaki ulaşılamaz olan kata ulaşamadılar.

2023 8 Mart’ı bunun başarılacağı bir tarihe dönüşmeli. Kartallı kadınlar, başkan yardımcılığında ve başkan danışmanlığında kadınları görmeli ve sorunlarının bunlar üzerinden çözümü için çabalamalıdır.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve diğer karar alıcı erkekler bu görevlere kadınların gelmesini kabul etmelidirler.

Kadınlar erkek egemenliğini ortadan kaldıracaklar kadın erkek eşitliğini değil…

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş