Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal demokrasi güçleri çocuk istismarı ve kadın cinayetini protesto etti

Kartal demokrasi güçleri çocuk istismarı ve kadın cinayetini protesto etti

Kartal Emek ve Demokrasi Güçleri Kartal Meydanında ” Tacizleri, Tecavüzleri Koruma Yargıla” dediği bir basın açıklaması düzenledi.

Bu hafta içinde Topselvi Mahallesi Atatürk ilkokulunda çalışan sınıf öğretmeni İlkay Sivaslı’nında sevgilisi tarafından katledilmesi de protesto edildi.

Polisin yoğun önlem aldığı basın açıklaması Kartal Meydanında gerçekleşti. Son dönemin en kitlesel eyleminde basın açıklamasın Eğitim-Sen 5 No’lu Şubeden Filiz Çay okudu.

Kartal halkı olarak çocuklara ve kadınlara yönelik tacize, tecavüze karşı sokaktayız, sokakta olmaya devam edeceğiz denilen açıklamada “Bütün kartal halkını bizi dört duvara hapsetmeye çalışan, sokakları meydanları her geçen gün daha yaşanamaz hale getiren erkek egemen sisteme karşı örgütlenmeye çağırıyoruz”  dendi.

Basına ve kamoyuna;
Geçtiğimiz gün 23 Nisan tarihinde içerisinde Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’nde bir çocuğa tecavüz edildi ve yine aynı gün bir çocuğa istismar girişiminde bulunuldu. İki saldırının da failleri henüz bulunamadı. Ama 2 gündür buna karşı ses çıkaranlar susturulmak isteniyor. yaşanan olaya dair gizlilik kararı ile halkın tepkisini manipüle etmek durumu meşrulaştırmak istenmektedir. Dün de susmadık, bugün de susmayacağız. çünkü kadınlara ve çocuklara dönük saldırı dur durak bilmiyor. Bu hafta ilçemizde topselvi mahallesi Atatürk ilkokulunda çalışan sınıf öğretmeni İlkay Sivaslı’nında sevgilisi tarafından katledildiği bilgisini aldık.
Bu yaşananlarda kadın cinayeti davalarında faillere takım elbise giydi diye tahrik indirimi uygulayan yargının, Ensar vakfında 45 çocuğa tecavüz edildiğinde; bir kereden bir şey olmaz diyenlerin, istismara uğrayan 12 yaşından büyük çocukların istismarcısı ile evlendirilmesi için yasa tasarısı veren iktidarın erkek egemen zihniyetin sonucudur.
Başta çocuklara ve kadınlara yönelen erkek egemen zihniyeti görünmez kılmaya çalışanlara inat sokaklarda sesimizi yükseltmek için buradayız. Dün ve bugün istismara maruz kalan çocuklar da ,dün metrobüste bir erkeğin cinsel saldırısına maruz kalan kadın da aynı zihniyetin yasama donuk saldırısıdır.
İstismarı ne affetmenize, ne de istismarın önünü açan politikalarınıza izin vermeyeceğiz. Yargının defalarca tahrik indirimi gibi kararlarla bu suçlara ortak olduğunu biliyoruz. Birkez daha söylüyoruz; erkek adalet değil, gerçek adalet için mücadele edeceğiz. Tacizi, tecavüz ve kadına yönelik şiddeti Ak’lamanıza , meşrulaştırmanıza izin vermeyeceğiz.
Kartal halkı olarak çocuklara ve kadınlara yönelik tacize, tecavüze karşı sokaktayız, sokakta olmaya devam edeceğiz. Bütün kartal halkını bizi dört duvara hapsetmeye çalışan, sokakları meydanları her geçen gün daha yaşanamaz hale getiren erkek egemen sisteme karşı örgütlenmeye çağırıyoruz. 
SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ!
KARTAL EMEK DEMOKRASI PLATFORMU

Basın açıklaması ardından kitle sürecin takipçisi olacağız diyerek dağıldı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı