Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGÜNCELKARTAL İYİ PARTİ "SALLANMADAN İYİ HAZIRLAN DEPREME DAYAN"

KARTAL İYİ PARTİ “SALLANMADAN İYİ HAZIRLAN DEPREME DAYAN”

İYİ Parti Kartal’da deprem konusunda bilgilendirme ve farkındalık çalışması kapsamında Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde 31 yıldır Türkiye’de yaşayan Japon deprem uzmanı Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki katılımıyla “SALLANMADAN İYİ HAZIRLAN DEPREME DAYAN” toplantısı gerçekleştirdi.

 
İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyeleri ve il yöneticilerinin de katılım gösterdiği toplantıda deprem sorunu ele alındı.

ONBAŞILI 2000 KAPI TIKLADIK

İYİ Parti Kartal İlçe Başkanı Fuat Onbaşılı, İstanbul’da başlatmış oldukları sosyal sorumluluk projesi ile deprem konusunda bilgilendirme ve farkındalık çalışmasını Kartal’da da sürdürdüklerini belirtti.
Onbaşılı İstanbul’da bir Bilim Kurulu oluşturulduğunu ve kurlu aracılığıyla mahalle ve sokak temsilcilerini eğitip sertifika verildiğini ve bu eğitilmiş kişilerle mahallerde kapıları tıklayarak hazırladıkları broşürle birlikte bilgilendirme yaptıklarını belirtti.
Onbaşılı, Kartal’ın eski bir ilçe olması ve yapı stokunun eski olmasına ve dönüşümün sıkıntılı olmasına dikkat çekerek ilk 72 saatin öneminden dolayı ev içi ve sokak bazında tedbirin önemli olduğunu belirtti. Onbaşılı devamında, “Kartal’da da İYİ Parti olarak bir bilinçlendirme hareketi başlattık ve Kartallı komşularımızı bilgilendirmek amacıyla onları bir yere davet etmek yerine onların evlerine onların iş yerlerine gitmek suretiyle bilgilendirme ve farkındalık çalışması yaptık. Öncelikle bir pilot çalışmayla 11 mahallede 2000 daireye bizzat gitme suretiyle vatandaşa bire bir ulaştık ve ama aynı zamanda bilgi aldık” dedi.
İYİ Parti Kartal İlçe Başkanı Fuat Onbaşılı, konuşmasının ardından İYİ Parti Genel İdare Kurulu Emine Küçükali’yi 11 mahallede “Sallanmadan İyi Hazırlan Depreme Dayan” çalışmasını sürdüren mahalle birim başkanlarını ve çalışma ekiplerine plaket verme ve konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti. Ve İYİ Parti Genel İdare Kurulu Emine Küçükali plaketleri sundu.

DEPREM BAĞIMSIZLIK SORUNU

İYİ Parti Kurucusu ve G.İ.K Üyesi Emine Küçükali yaptığı konuşmada Tüm bilim insanları yaptıkları çalışmaların sonucu olarak yıllardır şunu söylüyor: Marmara Bölgesi’nde büyük ölçekli bir deprem bekleniyor ve İstanbul bu depremden etkilenecek. Mevcut yapı stokumuzun da yaklaşık 200 bine yakını ağır hasar alacak. Çok sayıda can kaybı olacak ve çok sayıda insanımız yaralanacak. Ayrıca İstanbul’un yaşayacağı bu kaos, ülkenin ekonomik bağımsızlığını tehdit edecek boyutta.
Küçükali İstanbul’da yaşıyoruz ve bu gerçeği gözardı edemeyiz. Bilim insanları İstanbul’da yaşanacağı varsayılan bu affettin bütün Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığını tehlikeye sokacağını ve milli güvenlik sorunu oluşturacağını bize ifade ediyorlar” dedi.
Sorunu iktidar olduklarında çözeceklerini söyleyen Küçükali, “Bu konuda, iktidar oluncaya kadar geçecek sürede üzerimize düşen bilgilendirme ve bilinçlendirme tarafını sahiplenerek vatandaşlarımıza olan sorumluluğumuzu şimdiden yerine getirmek üzere yaygın teşkilat yapımızla, bir sosyal sorumluluk projesi planladık. Bu sosyal sorumluluk projemizle bütün komşularımızın kapılarını tıklatıyoruz. Bugüne kadar oluşmuş olan tüm bilgiyi içeren materyalimizi teslim ediyoruz. Ve diyoruz ki ‘aile afet planınızı lütfen yapın’ diyoruz.
Biz şunu iyi biliyoruz ki deprem öncesi ve deprem anında öncelikle ilk 6 saate ne yapacağımızı bilirsek, deprem sonrası sokak bazında doğru organize olabilmişsek hayatta kalabiliyoruz.
Ancak “birinci şartın güvenlikli yapılar olduğunu unutmayalım” diyen Küçükali, İnsanların güvenlikli barınma hakkını ise iktidara geldiklerinde yerine getireceklerini söyledi.
Yoshinori Moriwaki sunum öncesi 1990’da Türkiye’ye bir aylığına geldiğini ancak verilen sorumluluklar nedeniyle burada kaldığını ve Türkçeyi inşaatlarda işçilerden öğrendiğini belirtti.
Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki daha sonra görseler eşliliğinde deprem ve yapılması gerekenler konusunda bir sunum yaptı.
Yoshinori Moriwaki, Türkiye’deki depremleri ve deprem anında yapılması gerekenleri başlıklar altında madde madde anlattı. Deprem sonrası hazırlıkları ve Türkiye’deki Kentsel dönüşüm projesi hakkında eksikleri hakkında bilgiler verdi.
Yoshinori Moriwaki, bir bilim insanı olarak Atatürk’ü örnek aldığını ve kravatından cüzdanına kadar Atatürk’ü taşıdığını ifade etti. Ve İYİ Parti’ye deprem konusunda ki hassasiyeti için teşekkür etti.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı