Pazar, Haziran 4, 2023
Ana SayfaEMEKKartal Kara Dikimevi Müdürlüğü Önünde" Bu İş Yerinde İşçi Kıyımı Var" Açıklaması

Kartal Kara Dikimevi Müdürlüğü Önünde” Bu İş Yerinde İşçi Kıyımı Var” Açıklaması

MİLLİ Savunma Bakanlığına bağlı Kartal Kara Dikimevi Müdürlüğü önünde Türk Harb-İş sendikası yüzlerce işçinin katılımıyla yaptığı basın açıklamasında bir işçinin işten atılmasını protesto etti.

MİLLİ Savunma Bakanlığına bağlı Kartal Kara Dikimevi Müdürlüğünde çalışan Türk Harb-İş üyesi işçi Meslek Hastalıkları Hastanesinin verdiği ‘heyet raporu’ gerekçe gösterilerek 1O Şubat 2020 tarihinde savunması alınarak 11 Şubat 2020 tarihinde işten çıkartıldı. Kartal’da bulunan Kara Dikimevinde daha önce aynı gerekçelerle engelli bir işçi daha işten atılmıştı.

Harb-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Murat Yalçınkaya ve yönetim kurulu üyeleri basın açıklamasına “Bu iş yerinde işçi kıyımı var!” yazılı siyah tişörtlerle çıktılar.

Murat Yalçınkaya okuduğu basın açıklamasında; “Sendikamızın örgütlü olduğu Kara Dikimevi Müdürlüğü işyerinde çalışan üyemiz sağlık durumu gerekçe gösterilerek 1O Şubat 2020 tarihinde savunması alınmış ve saatler sonra 11 Şubat 2020 tarihinde haksız biçimde işten çıkartılmıştır. İşveren vekili tarafından tebliğ edilen 11 Şubat 2020 tarihli işten çıkartılma yazısında, üyemiz için verilen sağlık raporları ile iş planlamasına alınmaması gerekçe gösterilmiştir.

Üyemizin iş planlamasının dışında tutulması ve sonra da aldığı sağlık raporları ileri sürülerek işten çıkartılması alışılmış, basit ve olağan bir olay olarak görülemez ve değerlendirilemez. Çünkü, bu olay yaşamını emeğinin yaratıcılığı ile sürdüren bir işçiye; çocuklarına gelecek kurmak için özveride bulanan bir anneye; yasa, hukuk ve kural tanımaksızın yapılan açık bir saygısızlık, haksızlık ve hatta kötülüktür” dedi.

“iş ekmek yoksa barış da yok” sloganı eşliğinde yapılan açıklamayı Murat Yalçınkaya; ” Bu akşam emek ve sınıf dayanışmasının en güzel örneğini göstererek burada toplanan siz değerli emekçilerimize haykırıyoruz. Hukuk ve emek mücadelemiz Münevver Esma Bayramoğlu arkadaşımız işine geri dönene kadar devam edecektir” dedi.

Deri, Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası (DERİTES) Kocaeli Darıca’da kurulu VİP Giyim’de sendikalaştıkları için işten atılan kadın işçilerde eyleme katılarak destek verdiler.

Yüzlerce işçinin ve Gölcük Tersanesi işçilerinin de katıldığı eyleme Hak-İş’e bağlı Liman-İş Sendikası ve Türk-İş’e bağlı DERİTEKS de katılarak destek verdi.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı