Pazartesi, Eylül 25, 2023
Ana SayfaKARTALKartal Kitap Fuarı'nda, Kartallı şair yazar Ezgi Deniz Güneş

Kartal Kitap Fuarı’nda, Kartallı şair yazar Ezgi Deniz Güneş

Kartallı şair yazar Ezgi Deniz Güneş’e, Kartal Kitap Fuarı’nda Sancı Yayıları standında Milletvekili Musa Pir ile sohbet ederken misafiri olduk.

Kartal/Yüksel Fırat

Fotoğraf: Yüksel Fırat/Kartal’ın Sesi

Kartallı bir yazara Kartal Kitap Fuarı’nı sormak; duygu ve düşüncelerini almak büyük bir önem taşıdığından biz de kendisine Kartal Kitap Fuarı’nı sorduk.

Ezgi Deniz Güneş, Kartal okuma oranı yüksek olan bir ilçe olmasına rağmen son on yılların iktidarı dönemi ve Kartal’ın kentsel dönüşümle birlikte değişen demografik yapısı bu süreci olumsuz etkiledi. Buna son yıllarda pandemi, deprem ve hayat pahalılığı da eklenince bu tablo daha da olumsuzlandı.

İçinde bulunduğumuz hayat pahalılığı karşısında insanlar kendilerine göre ihtiyaçlarının en zorunlu olanları ile yetinmek zorunda kalmaktadır. Kağıt ve matbaa fiyatları kitap fiyatlarını yukarıya doğru çekerken, şiiri, öyküyü, romanı temel ihtiyaç görmeyen vatandaş kitaba karşı ilgisizleşmektedir.

Tüm bu olumsuz koşullara rağmen Kartalı bir kadın şair, edebiyat sever olarak; Kartal Belediyesi’mizin böylesi bir etkinlik düzenlemesi hem de kadın şair, hem bir kadın, hem de bir anne olarak mutluluk verici olduğunu söylemeliyim. Ayrıca, Kartal Kitap Fuarı’nın daha farklı sanatsal ve edebiyat faaliyetleri ile zenginleşmesini umut etmekteyim.

Kartallı şair ve yazarlar olarak burada bir çok standa sahibiz. Kartal’da bu kadar çok şair ve yazarın olması bir olumluluktur;  Fakat, bir çatı altında toplanamamış olmamızın bir göstergesi olarak ise bir olumsuzluktur.

Diğer yandan, Kartal’da yapılan bir fuarda biz Kartallı şair ve yazarların Kartal halkıyla buluşması ve seslenmesi eksik kalmaktadır. Örneğin bu üçüncü fuar olmasına rağmen Kartal Kitap Fuarı KE Sahnesine bizler çıkamıyoruz. Kartallı şair ve yazarlar olarak “Kartallı” ön sıfatımıza rağmen Kartal’da sahnemizi kullanamıyoruz. Oysa Türkiye’nin çok önemli değerleri ile birlikte aynı platformu kullanmak Kartal yazınına önemli katkılar sunacaktır.

“GÖRKEMLİ ŞİİRLER”

Kartal’da Çölyak Platformunun sözcülüğünü de yapan Ezgi Deniz Güneş’e yazarlığını sorduğumuzda ise; “Yazmak benim içsel bir faaliyetimdir. 11 yaşımdan beri yazmaktayım. Önce iki kitap kapsamında denemeler yazdım ancak yayımlamadım. Yayımladığı ilk ve tek kitabım “Görkemli Şiiler” adlı şiir kitabımdır.

Aslında pandemi dönemi şiire daha fazla yoğunlaşmama yol açarak bu süreci hızlandırdı. Aynı zamanda söz yazarlığı da yaptığımdan eş dost sürekli olarak şiirlerimin bir kitaba dönüştürülmesi konusunda sürekli telkinde bulundular. Ki, kitap 2. baskısını yaptığına göre bu telkinler haklıymış.”

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı